+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Hanefi fıkhına göre gusül nasıl alınır açıklarmısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hanefi fıkhına göre gusül nasıl alınır açıklarmısınız?

  Reklam
  Sual: hocam ben gusül abdesti alırken çok fazla vesveye dusuyorum (besmele ve niyette) o yuzden en kolayından alıyorum abdestımı ben hanefi meshebındenım ve abdest alıcam zaman banyoya girip hiç birsey demeden (besmele ve niyet etmek) üç kere agzıma ve burnuma su verip bütün vücüdumu yıkıyorum böyle alıyorum dogrumudur allah razı olsun sızlerden ? 2. m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Hanefi fıkhına göre gusül nasıl alınır açıklarmısınız?


  Reklam  Cevap:
  hocam ben gusül abdesti alırken çok fazla vesveye dusuyorum (besmele ve niyette) o yuzden en kolayından alıyorum abdestımı ben hanefi meshebındenım ve abdest alıcam zaman banyoya girip hiç birsey demeden (besmele ve niyet etmek) üç kere agzıma ve burnuma su verip bütün vücüdumu yıkıyorum böyle alıyorum dogrumudur allah razı olsun sızlerden


  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:
  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.
  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hanefî’de gusülün farzı üçtür

  1- Ağzın içini yıkamak,

  2- Burnun içini yıkamak,
  3- Bedenin her yerini yıkamak.

+ Yorum Gönder