+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Hanefi mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hanefi mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır?

  Reklam

 2. sevim yalçın
  Sürgün dünya....

  Cevap: Hanefi mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır?


  Reklam  Cevap:
  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:
  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.
  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hanefî’de gusülün farzı üçtür

  1- Ağzın içini yıkamak,
  2- Burnun içini yıkamak,
  3- Bedenin her yerini yıkamak.

 4. hakan aydın
  Devamlı Üye
  allah razı olsun saol

 5. Misafir
  Selamun Aleyküm Garındaşlarım . Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Ola . Güsul Abdesti Almağı Biliyorum Lakin Sen Orada ¨ Namaz abdesti gibi abdest alınır . ¨ demişsin . Acep almadan önce niyet edilir mi ? Yani ¨Niyet ettim Allah ( c.c ) rızası için namaz abdesti almağa .¨demelı mıyız ?

+ Yorum Gönder
hanefi mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır,  hanefi mezhebine göre abdest nasıl alınır,  hanefi mezhebine göre gusül abdesti,  hanefi mezhebinde gusül abdesti nasıl alınır,  hanefi mezhebi,  hanefi mesebine qore qusul abtestinin alinisi,  hanefi mezhebinde gusül abdesti