+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Maliki mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Maliki mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır?

  Reklam

 2. 2
  m.deniz
  Devamlı Üye

  Cevap: Maliki mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır?


  Reklam  Cevap: Maliki mezhebinde gusül

  1- Gusülde niyet, muvalat ve delk farzdır.

  a) Gusül, abdest ve namaza başlarken niyette Maliki mezhebine uymaya niyet etmelidir. [Abdest aldıktan veya guslettikten yahut namaz kıldıktan sonra, Maliki’ye uymaya niyet etmediğini hatırlasa, (Bu abdesti veya guslü Maliki’ye göre aldım, namazı Maliki’ye göre kıldım) derse, yeniden abdest alması, gusletmesi veya namaz kılması gerekmez.]

  Niyet, gusle başlarken yapılır. Unutulursa gusülden sonra hatırladığı zaman niyet etmesi de sahihtir. Gusle başlarken cünüplükten temizlenmeye diye niyet edilir; cünüp olduğunu bilerek gusleden, zaten buna niyet etmiş demektir.

  Muvalat, uzuvları ara vermeden yıkamaktır.

  Delk, yıkanan yerleri el veya havlu ile hafif sıvazlamaktır. Dokunmak da delk yerine geçer.

  b) Gusülde saçı hilallemek, [saç arasına iki elin parmaklarını sokup çekmek] farzdır. [Hilallemek, tarakla da yapılabilir.]

  c) Kadın, gusülde, saçların dibine, yani başındaki deriye su ulaşabiliyorsa, saçındaki örgüyü çözmez. Yani, örülü saçın dibi ıslanınca, çözmeden örgünün üstünü ıslatmak yeterlidir. Saç dibi ıslanmazsa, örgüyü açmak gerekir. Örülmemiş saçların her tarafını da yıkamak farzdır. [Hanefi’de de böyledir.]

  d) Gusülde yıkamadık yer kaldığını bir ay sonra bile hatırlasa, yalnız orayı hemen yıkaması gerekir. Yıkamazsa guslü bâtıl olur.

 3. 3
  Misafir
  Malikide delk yaparken örneğin elimi yıkarken alimin her noktasına degmelimiyim teşekkürler.

 4. 4
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Delk eliyle vücudu silmektir su iyice deriye işlesin diye. Malikide bu gereklidir.

 5. 5
  Misafir
  Maliki mezhebini taklit eden birinin tırnakları uzunsa ve kenarlarından su girişi zorsa bir tırnağını diğeri diğerinin içine sokması yeterli mi delk yerine geçermiş ayrıca vücudumun her noktasına dokunmalımıyım yoksa ıslansa ve elimden geldiğince dokunsam yeter mi

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Tırnaklarının kenarlarına suyu ulaştırmaya çalışması yeterlidir. Tırnakların uzun olması normalde bir engel teşkil etmez önemli olan suyun temas etmesidir. Vücudunun her yerine dokunmak da yeterlidir. Delk, yıkanan yerleri el veya havlu ile hafif sıvazlamaktır.

 7. 7
  Misafir
  Bayanlar saclarini nasıl hilaller benim saclarim cok gür zaten suyu ulastirmak icin yikiyorum ayrica hilallemek gerekir mi dis dolgusundan dolayi maliki mezhebine uyuyorum ve malikilerde hilallemek farz lakin bayanlari örgüsü acilmasa da olur denmis açılmadan hilalleme olur mu..

 8. 8
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Maliki mezhebini taklit etmenize gerek yok. Kendi mezhebinize uyun ve yapabildiğiniz kadar yıkayın.

 9. 9
  Misafir
  Maliki mezhebini taklit ediyorum , gusülde DELK farz olduğu.için elimden geldiğince her yerimi sıvazlıyorum ve sırtımada dokunabildiğim kadar dokunuyorum elimin ulaşamadığı yerler oluyorsa o yere delk yapamadan sadece su döksem gusülüm sahih olur mu ??

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Normalde elin ulaşabilir istersen bir uzun lif kullanarak da yıkanabilirsin. Bunu vesvese de etmeden guslünü al. Elinin hafifçe ulaşması bile delk için yeterlidir.

 11. 11
  Misafir
  Delk, yıkanan(YIKANAN DERKEN O ANDA YIKANANMI YOKSA YIKANMIŞ VE SONRASI ANLAMINDA MI?) yerleri el(EL DERKEN HİLALLEMEKTEN FARKINI TAM OLARAK ANLAYAMADIM SONUÇTA HİLALLEME YAPARKENDE ISLAK ELLERİMİZİ KULLANMAKTAYIZ PARMAK ARALARI, SAÇ MESH ETME , SAKAL MESH ETME VB. İÇİN) veya havlu(HAVLU İLE SIVAZLAMAKTAN ANLADIĞIM: ABDEST SONRASI UZUVLARI VE VUCUDU SİLMEK OLARAK ANLADIM. SONUÇTA ABDEST ALMA ESNASINDA HAVLUYU KULLANAMAYIZ YANİ DELK, ABDEST ALDIKTAN HEMEN SONRAKİ DURUMU KAPSAYAN BİR DURUMMUDUR?)ile hafif sıvazlamaktır. Dokunmak da delk yerine geçer.
  Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

+ Yorum Gönder

maliki mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır

maliki mezhebi gusül abdesti nasıl alınır

maliki mezhebinde gusül abdesti nasıl alınır

maliki mezhebinde gusül

maliki mezhebine göre gusul

maliki mezhebimaliki mezhebine gore gusul abdesti