+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül abdestiyle ilgili sorularımı lütfen cevaplarmısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül abdestiyle ilgili sorularımı lütfen cevaplarmısınız?

  Reklam
  Sual: Benim 2 sorum olacak:
  1.Bir miktar yürüdükten sonra meni benzeri bir şey geldi. Meni veya mezi olduğunu anlayamadım ve geldiğini hissetmedim. Sadece yapışkandı. Gusül abdesti almam gerekir mi?
  2.Bazen gusül abdesti alırken vesvese ediyorum. Gusül abdestinde abdest alıp üçer defa başa ve omuzlara su dökmek şart mıdır yoksa farklı şekillerde alabilir miyiz? Mesela ağzımıza en son su verebilir miyiz?Niyet etmemiz şart mı? ? 2. haci
  Özel Üye

  Cevap: Gusül abdestiyle ilgili sorularımı lütfen cevaplarmısınız?


  Reklam  Cevap: 2. sorunun cevabı


  SORU: Ben boy abdesti ile ilğili soru sormak istiyorum. Bazı sitelerde gusül abdestinden önce namaz abdesti alıcaksın diyor. Bazılarında ise niyet edip gusül abdesti almaya 3 kere ağıza ve 3 kere burna suverdikten sonra namaz abdesti alıcaksın ve 3 kere başına 3 kere sağ ve 3 kere sol omuzuna su döküp bütün vicudu yıkayacaksın diyor. Bazı sitelerde dişinde dolgu olanın boy abdesti kabul olmaz diyor en dogrusu nasıl olmalı? Yardımcı olursanız sevinirim.
  CEVAP: Gusül alacak biri, bütün vücudunu yıkadıktan sonra ağzına ve burnuna da su verdi ise gusül tamamdır. Ya da gusül budur. Bunun ötesinde gusül için müstahap denen ilaveler vardır. Mesela, gusülden önce avert yerleri kirli ise temizlemek, namaz abdesti gibi abdest almak bunlardandır. Ama bunlar guslün yerini bulmasını etkilemez. Nasıl yapılırsa yapılsın, önemli olan cünüplükten kurtaracak bir gusül almaktır. Dolgunun da gusle bir zararı yoktur. Allah’a emanet olunuz.
  fetva meclisi nurettin yıldız

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir. Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur. Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez.

  Bir yatakta yatıp uyuyan iki kimse, uyandıkları zaman ihtilam olduklarını hatırlamayarak yatakta meni gibi bir yaşlık görseler veya kurumuş meni görüp de o yatakta kendilerinden önce başka bir kimse yatmış olsa bu durumda meninin kime ait olduğu bilinmese, her ikisinin de ihtiyaten yıkanması gerekir.

  Şehvet olmayıp da döğülmeden, ağır bir yük kaldırmadan ve yüksek bir yerden düşmeden dolayı meni gelmesiyle gusül gerekmez.
  (İmam Şafî'ye göre bu hallerde de gusül gerekir.)

  Yerinden şehvetle ayrılan bir meni, bedenin dışına veya dış hükmünde olan yere çıkmadıkça gusül gerekmez.
  Cünüplük, hayız veya nefselik (loğusalık) halinde iken, gayrimüslim bir kadın veya gayrimüslim bir erkek ihtida etse, gusletmesi farz olur. Hayız veya nefseliği son bulmuş olsa da, yıkanmamış bulunsa, yine gusül gerekir. Fakat yıkanmış bulunan veya henüz cünüplük, hayız ve nefselik haline düşmemiş olan erkek veya kadın gayrimüslim ihtida etse, yıkanması mendub olur.


+ Yorum Gönder