+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Cünüpken tırnak veya tüyler kesilebilir mi yoksa gusül aldıktan sonra mı kesilmeli? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cünüpken tırnak veya tüyler kesilebilir mi yoksa gusül aldıktan sonra mı kesilmeli?

  Reklam

 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Cünüpken tırnak veya tüyler kesilebilirmi yoksa gusül aldıktan sonramı kesilmeli?


  Reklam  Cevap: Evet, kişinin cünüpken, tırnaklarını kesmesi ve tenindeki herhangi bir tüyü alması caizdir. Çünkü müslüman cünüp ve adetliyken Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in dediği gibi necis yani pis değildir.
  Huzeyfe (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
  “Ben cünüp olduğum halde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ile karşılaştım. Tokalaşmak için bana elini uzattı. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:
  −Ben cünübüm dedim. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bana:
  −‘Müslüman necis olmaz’ buyurdu.”
  İbni Hibban: 1369, Müslim: 372/116, Ebu Avane: 1/275, Ebu Davud: 230, Nesei: 1/145, İbni Mace: 535, İbni Huzeyme: 1359, Beyhaki: 1/189, Ahmed: 5/384-402
  Benim bu hadisi yazmamdaki sebep, hadisin içerisindeki “Müslüman necis olmaz” kısmıdır! Çünkü Müslüman ister cünüp olsun isterse adetli olsun kesinlikle necis yani pis değildir. Tırnağını da kesebilir, tenindeki her hangi bir tüyü de alabilir.


  Bu konu hakkında farklı görüşler de mevcuttur.

+ Yorum Gönder
gusül abdesti almadan tüyler alınır mı,  gusül abdesti almadan tırnak kesilir mi,  boy abdesti almadan tırnak kesilir mi,  abdestsiz tüy alınır mı,  abdestsiz kıl alınır mı,  gusul abdesti almadan önce kıl alınırmı,  gusül abdestinden oncemi yoksa sonrami killar kesilmelidir