+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Esneme anında gözden gelen yaş abdesti bozar mı,esnemeyi önlemek için ne yapılmaıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Esneme anında gözden gelen yaş abdesti bozar mı,esnemeyi önlemek için ne yapılmaıdır?

  Reklam
  Sual: selamün aleyküm,,kuran okurken cok esneme geliyo bunun için ne yapmam lazım, esneye esneye gözümden yaş geliyo bu abdesti bozarmı? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Esneme anında gözden gelen yaş abdesti bozarmı,esnemeyi önlemek için ne yapılmaıdır?


  Reklam  Cevap: Göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır. (Ahmed ŞAHİN)

  Bir göz hastalığından dolayı gözleri sulanan kimselerin abdesti bozulur. Bir hastalığa bağlı olmayarak gelen akıntılar ise, abdesti bozmazlar. Meselâ, ağlama ve çok gülmekten dolayı akan gözyaşı veya havanın soğukluğu sebebiyle burundan gelen akıntı abdesti bozmaz. Bunlar abdestle ilgili olanlardır. Bir de ağlamaktan dolayı namazın bozulma durumu vardır.

  Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek. Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşû'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte: "Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur.

  Şafii mezhebine göre; Gülmek, ağlamak, üflemek, inlemek, aksırmak, Öksürmek ve esnemek gibi şeyleri kasten yapınca iki harf çıkarsa, namaz bozulur. İrâde dışı yapınca çıkan sesin, toplamı altı kelimeyi geçmezse namaz bozulmaz.

+ Yorum Gönder
esnemek abdesti bozar mı,  esnerken gözden yaş gelmesi abdesti bozar mı,  esneyince gözden yaş gelmesi abdesti bozar mı,  gözden yaş gelmesi abdesti bozar mı,  esneyince gözden yaş gelmesi,  gözden gelen yaş abdesti bozar mı,  gözden yaş akması abdesti bozar mı