+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Banyo yaptıktan sonra bacaklara ve ayaklara soğuk su dökmek sünnette var mı? Sağlık açısından faydalı ve sünnet olduğunu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Banyo yaptıktan sonra bacaklara ve ayaklara soğuk su dökmek sünnette var mı? Sağlık açısından faydalı ve sünnet olduğunu

  Reklam

 2. imam
  Üye

  Cevap: Banyo yaptıktan sonra bacaklara ve ayaklara soğuk su dökmek sünnette var mı? Sağlık açısından faydalı ve sünnet o


  Reklam  Cevap: Sağlık açısından bacaklara ve ayaklara soğuk su dökmenin faydalı olduğuna dair bazı bilgiler vardır. Nitekim sıcak su ile banyo yapıp, banyodan çıkarken ayaklara, hatta bacaklarına soğuk su dökmek baş ağrısına iyi gelir. Bu konudaki hadis-i şerif şöyledir:
  “Hamamdan çıkarken ayakları soğuk su ile yıkamak baş ağrısını giderir.” (Ebu Nuaym)
  Özellikle sıcak su ile banyo yapıldığında ve uzun müddet banyoda kalındığında kanın ayaklarda, bacaklarda çoğalması ve beyne giden kanın azalması söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ayaklara soğuk su dökmek, kanın beyne daha fazla gitmesine neden olacaktır. Bu da kişinin rahatlamasına ve eğer baş ağrısı oluşmuşsa onunda yok olmasına neden olabilecektir.
  Tıbbi araştırmaların, Peygamber Efendimizin (asv) bu tavsiyesinin faydalarını ortaya koyacağını düşünüyoruz.

+ Yorum Gönder