+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Hamilelik sırasında leke gorulmesi gusul abdesti gerektirirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hamilelik sırasında leke gorulmesi gusul abdesti gerektirirmi

  Reklam

 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Yanıt: hamilelik sırasında leke gorulmesi gusul abdesti gerektirirmi


  Reklam  Cevap: İstihaze akıntısı olan hamile bir kadın'ın gelen akıntılardan dolayı her namaz vakti çamaşırını değiştirmesi gerekir mi?


  Ben sekiz aylık hamile bir bayanım sarı renkte bir akıntım oluyor sürekli, fercime pamuk koyuyorum ama akıntı pamuktan iç çamaşırıma geçiyor. Hamile olmadan öncede vardı ama bu kadar değildi doktor daha da artar diyor nasıl namaz kılacağımı şaşırdım sürekli iç çamaşırımı değiştiriyorum günlük ped kullanıyorum ama yoruldum ne yapmam gerektiğini ayrıntılı olarak bana yazarmısınız?  Değerli Kardeşimiz;

  İstihaze akıntısı olan kadın özürlü olduğu, ve istihaze akıntısı devamlı olduğu için her defasında çamaşırını değiştirmesi gerekmez. Bu akıntının kirlettiği yerleri temizlemekle mükellef değildir. Namazını bu şekilde abdest alarak kılabilir.

  Tıp ilmine göre, gebe olunduğu halde normal adet günlerinde daha az miktarda ve daha kısa süreli kanama olur. Halk arasında buna "Üste görme" denir.

  İslam'a göre bu tür kanamlar adet değil özür kanıdır. Hamile kaldıktan sonra adet görülmez.
  Hamile olduğu halde kanaması olan kadın özürlü sayılır ve özürlüler gibi ibadetlerini yerine getirir.

  Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği halde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, istihaze akıntısı, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Yakut
  mumine.com
  Allah c.c razı oslun ecrinimm kardeşim

 4. Misafir
  Hamile yim bende leke görüyorum lütfen yardımcı olun gusül gerektirir mi

 5. Misafir
  1buçuk ay lık kadının gördüğü kan namazı engellermi

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Hamile kadının adet görmesi anormaldir ama bazen adet görebiliyorlar.
  Siz adet kanı mı, hamilelik lekesi mi kanı fark etmelisiniz.
  adet ise namaz kılmazsınız.


+ Yorum Gönder
hamilelikte kanama gusul gerektirirmi,  hamilelikte kan gelmesi gusul gerektirirmi,  hamilelikte gelen kahverengi leke namaza engel mi,  hamilelikte gelen kahverengi akıntı abdesti bozar mı,  hamilelik kan gelirse namaz kilinirmi,  hamilelikte nişan gelince namaz kılınır mı,  hamilelikte kanama guslü bozar mı