+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusülde farz sırasının karışması abdesti geçersiz kılar mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusülde farz sırasının karışması abdesti geçersiz kılar mı?

  Reklam
  Sual: gusülde farz sırasının karışması abdesti geçersiz kılar mı? örneğin temiz bir şekilde yıkandıktan sonra 3 kere ağıza ve buruna su verilmesi abdesti geçerli kılar mı?teşekkür ederim.. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: gusülde farz sırasının karışması abdesti geçersiz kılar mı?


  Reklam  Cevap:
  temiz bir şekilde yıkandıktan sonra 3 kere ağıza ve buruna su verilmesi abdesti geçerli kılar mı?


  evet geçerli kılar buyur aşağıdaki yazıyı oku kardeş.
  Guslün başlıca sünnetleri şunlardır:
  1 - Gusle besmele ile başlamak.
  2 - Kalb ve dil ile gusle niyet etmek.
  * Mâlikîler ile Şâfiîlerde niyet farzdır. Hanbelîlere göre ise, niyet guslün sıhhat şartıdır.
  3 - Gusle, abdestte olduğu gibi misvak kullanarak, yani dişleri temizleyerek başlamak.
  4 - Gerek "Besmele"yi, gerekse niyeti, gusle başlamadan önce yapmak.
  5 - Gusülde evvelâ elleri, sonra avret yerlerini yıkamak. Bedende veya avret mahallinde meni veya benzeri bir pislik varsa, onları gidermek.
  6 - Bundan sonra âdâb ve erkânına riayet ederek abdest almak. Eğer ayakları altında kullanılmış su birikiyorsa, abdestte ayakların yıkanması işini, guslün sonuna bırakmak gerekir.
  7 - Abdest aldıktan sonra, evvelâ üç kere başa, sonra üç defa sağ omuza, sonra da üç defa sol omuza su dökünmek. Suyu her uzva ilk döküşte her yerini iyice ovalamalıdır. İmam-ı Mâlik ile Ebû Yûsuf`a göre, gusülde bedeni ovmak (delk) farzdır. Bir kimse ağzına ve burnuna su alıp temizledikten sonra, akar suya ve büyük bir havuza, yahut da denize bütün vücuduyla dalsa, gusletmiş olur. Bu halde iken bir de kımıldar, suyun içinde hareket ederse, gusüldeki sünnetlere de riayet etmiş ve sünnet üzere gusül abdesti almış demektir.  Mehmet Dikmen


+ Yorum Gönder