+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül abdesti sorusu: Küpe deliğini unutunca boy abdesti geçerli olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül abdesti sorusu: Küpe deliğini unutunca boy abdesti geçerli olur mu?

  Reklam

 2. Ramadan
  Devamlı Üye

  Cevap: gusul abdesti sorusu: küpe deliğini unutunca boy abdesti geçerli olurmu?


  Reklam  Cevap: Kulaktaki küpe deliği kapanırsa, gusül abdestine mani olur mu?


  Eşim daha önce küpe takıyordu, fakat şimdi küpesini çıkardı. Bunun boy abdestine bir mahzuru olur mu?


  Boy abdest’i dediğimiz “gusül” de vücudun her tarafını yıkamak farzdır. Göbek çukuru, parmak araları, kulak delikleri, kasıklar vs. ovularak yıkanması ise sünnettir.

  Kulak delikleri eğer çok kapalı ise, suyun gitmesine engel varsa bu durumda o deliklere suyun ulaşması için ovalamak gerekir. Şayet su ulaşıyorsa küpe takması şart değildir. Yani gusül abdest’i alırken önemli olan kuru yerin kalmamasıdır. Yoksa küpe şart değildir. Ayrıca küpe takınca o bölgeyi yıkamak ve ovalamak yine şarttır. Ancak küpe olunca suyu ulaştırmak biraz daha kolay olabilir. Küpe takmaya zorlamak doğru değildir.Küpeyi takmak gerekir diyenler varsa, bunlar kulağın küpeyle daha kolay yıkanacağını ümit ettikleri için söylüyorlar. Guslün farzlarından biri değildir

  Bu delikler kulak etlerinin birleşmesiyle kapanmışsa bunları tekrar deldirip içini yıkamak gerekmez. Bu delikler kirle dolmuşsa temizlemek mümkünse temizlenir. Mesela;Bu deliklere küpe kolaylıkla takılıyorsa, küpe takarak arası temizlenebilir. Bundan fazlası için zorlamak gerekmez, gusle mani değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder