+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül Abdesti Aktıktan ne zaman sonra abdest alacağız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül Abdesti Aktıktan ne zaman sonra abdest alacağız?

  Reklam

 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Gusül Abdesti Aktıktan ne zaman sonra abdest alacağız?


  Reklam  Cevap: Gusül abdesti alırken namaz abdesti almak...

  Öncelikle gusle ilk önce avret mahali ve necis bölgelerimizi yıkamaktan başlıyoruz sonrada namaz abdesti alıyoruz şimdi burda bunları yaptıktan sonra , gusle başladıktan sonra tekrar avret mahaline ellerimizn değmesi,ve yıkanması bizim ilk başta aldığımız namaz abdestine zarar veriyormu sonradan namaz abdesti almak gerekir mi?
  Hanefi Mezhebi'ne göre ellerin avret mahlline değmesinden dolayı abdest bozulmaz. Bahsettiğiniz durumda tekrar namaz abdesti almanıza gerek yoktur. Gusülde namaz abdesti almak sünnettir. Namaz abdesti almasanız da gusül abdestiyle namaz kılabilirsiniz. Gusül abdesti, aynı zamanda namaz abdesti yerine de geçer.

  Guslü, dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

  1. Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması temin edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

  2. Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır.

  Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder