+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Gusül konusunda aşırı derece vesveseliyim banyoda iyice dikkat ederek gusül alp çıkıyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gusül konusunda aşırı derece vesveseliyim banyoda iyice dikkat ederek gusül alp çıkıyorum

  Reklam
  Sual: Selamun Aleykum ALLAH rizasi icin yardim edin bana cok kotu durumdayim gusul konusunda asiri derece vesveseliyim banyoda iyice dikkat ederek gusul alip cikiyorum aradan on onbes dk geciyorki icimden burana su dokmedin orana su dokmedin diye geciriyorum seytana uymamak icin ilk gun tekrar etmiyorum gusulu ikinci gun duramiyorum yikaniyorum o zamanda baska yeleri yikamadin diye aklima geliyo uc dort kere tekrar tekrar oluyor mesela omuzlara dokulen su karnimizi islatiyor karnimiza tekrar su dokmesek olurmu sonucta islaniyor gobegimide ozenle yikiyorum ki mutlaka karnim islaniyor belkide dokuyorum ama unutuyorum boyle seyler aklima geliyor ne yapmaliyim tekrar gusul almali mi almamalimi bu durumlarda coook kotuyum seytanada uymak istemiyorum ama icim rahat etmiyor noooolur yardim ? 2. Ramadan
  Devamlı Üye

  Cevap: gusul konusunda asiri derece vesveseliyim banyoda iyice dikkat ederek gusul alip cikiyorum ar


  Reklam  Cevap: Gusül konusunda vesveseden nasıl kurtuluruz?
  Guslederken kadın fercini yıkar mı?  Gusül ve abdestte kuru kalan bir yer kaldığında baştan abdest almak ve gusletmek gerekmez. Sadece kuru kalan yeri yıkamak yeterlidir. Ancak sizin durumunuz vesveseyle ilgilidir. Bu konuda vesvese yapmak doğru olmaz. Normal bir şekilde yıkanmak yeterlidir.

  Vesvese olduğunda kuru da kaldığını düşünseniz, falza meşgul olmadan bırakmak gerekir. Çünkü vesvese anında insan kuru kalıp kalmadığında karar veremez. Kuru kaldığında şüphe etseniz dahi üç kere su verdikten sonra bir daha vermemelisiniz. Bu hem ağız burun için hem de bütün vücudu yıkamak için geçerlidir. Şeytan insana bu şekilde vesvese vererek, ibadetleri çekilmez hale getirmek ister. Şeytanın vesvesesine kanmamak gerekir. Bu durumlarda kuru kaldığını dahi düşünseniz gusül geçerlidir.

  Fazla meşgul olup uzun süre banyoda kalmak şeytanın oyuncağı olmaktır. Guslü kabul edecek olan Allah'dır. Allah da vesveseye kapılıp suyun israf edilmesinden ve bir müminin şeytanın oyuncağı olmasından hoşlanmaz. Bunun için içiniz rahat olsun, üç defa su verdikten sonra Allah kabul eder deyip bırakmak gerekir

  Guslederken kadın fercini (hazneyi) yıkar mı?

  Cünüplük halinde veya hayız ve nifas hallerinde kadının haznenin dışını yıkaması vaciptir. Abdestte ise sünnettir. İç kısmını yıkamak icab etmez, o iç uzuvdur.

  Feteva-yı Gıyasiyye'de: Kadın guslederken parmağını haznesine girdirmez denilmiştir. Muhtar olan (tercih edilen) de budur. Fetva bununla verilir.

  (Feteva-yı Hindiyye, Ankara, I/51)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder