+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Gusül ve Abdest Kategorisinden Dişe takilan pirlanta veya taş ile gusul abdesti kabul olunurmu Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dişe takilan pirlanta veya taş ile gusul abdesti kabul olunurmu

  Reklam

 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: Dişe takilan pirlanta veya taş ile gusul abdesti kabul olunurmu


  Reklam  Cevap: Sual: Kadınların burna hızma, göze renkli lens veya dişe renkli taş takmaları, ziynete girer mi? Gusle mani olur mu?
  CEVAP
  Evet, ziynete girdiği için, sokakta takılması caiz değildir. Lens gusle mani olmaz; çünkü gözün içini yıkamak farz değildir. Fakat dişe takılan, çıkarılamayan taş gusle manidir. Gusle mani olmaması için, Maliki mezhebini taklit etmek gerekir. Çıkarılabilen de, gusülde çıkarılıp takılır. Hızmalar iki çeşittir. Birincisi, küpe gibi burna halka olarak takılıyor. Bunlar gevşekse, küpe gibi olup gusle mani olmaz. Bir de, burna iğne gibi batırıyorlar. Bunların altına su geçmeyeceği için, dört mezhepte de gusle mani olur. Mezhep taklidine de imkân olmadığı için, çıkarmaktan başka yolu yoktur. Eğer abdestte ve gusülde çıkarma imkânı varsa, abdest ve gusül yönünden problem olmaz; ama ziynet olduğu için, takılması caiz olmaz.

  sorularla islamiyet.

+ Yorum Gönder
dis tasi abdest,  dişe takılan pırlanta,  dişe takılan taş,  diş pırlantası abdeste engel mi,  diş taşı abdeste engel mi,  dise tas takmak günah mı,  diş taşı abdest geçirir mi