+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fıkıh Soru ve Cevapları Kategorisinden Nikah ile ilgili bir soru ve cevabı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Molla_Efdal
  ملا افدال
  Reklam

  Nikah ile ilgili bir soru ve cevabı

  Reklam

  Nikah ile ilgili bir soru ve cevabı Mumsema FF1) S.A., Hocam DİB'in yayınladığı İlmihal'in 207 sahifesinde diyorki:

  “Din işleri Yüksek kurulu 17-10-2002 tarihli karar ile kadının şahitliğinin de erkeğin şahitliğine denk olduğu yönünde görüş beyan etmiştir.Bu itibarla nikah akdinde sadece iki kadının şahitliği de geçerlidir.”

  Biz önceden beri kadınların şahitlikleri'nin yarım olduğunu biliyoruz. Kitapta böyle bir yarı görünce şaşırdık. Bu konu ile alakalı bilgi verirmisiniz?


  CEVAP

  Böyle bir hata nasıl yapıldı bilemiyoruz. Belki yazı hatası olabilir. Sizin dediğiniz gibi Hanefiiler de kadın'nın nikah şahitliği erkeğe denk değildir şöyle ki:

  “Şahitlerin iki erkek veya bir erkek iki kadın olması gerekir. Tek şahitle nikâh geçerli olmaz. Çünkü hadiste “Bir velî ve iki adaletli şahit olmadıkça nikâh olmaz.” Buyurulmuştur.(Ebû Dâvud Nikâh,19 , Zeylai 2/2..)

  İmam-ı Muhammed'in el-Hucce kitabında şöyle bir rivayet bulunmaktadır:

  İmam-ı Muhammed b. Hasan , İmam Malik kanalıyla Ebu Zübeyr el-Mekki’den şöyle rivayet etmiştir: Ömer(radıyallahu Anh)a bir adam ile bir kadın dışında kimsenin şahitlik yapmadığı bir evlilik getirildi de o “Bu,gizli bir evliliktir.Ona izin vermiyorum.Başta söylemiş olsaydım,şimdi sizi recmederdim” dedi.(el-Hucce 3/229)

  Yine Muhammed b.Hasan, İbrahim-en-Nehai’den şöyle rivayet etmiştir: Ömer b.Hattab nikahta bir erkek ile iki kadının şahitline izin verdi.İmam-ı Muhammed sonra şöyle dedi: Bizde bu görüşü alıyoruz. Bu, Ebu Hanife’nin de görüşüdür.

  Kısacası, Nikâhın sahih olabilmesi için, iki Müslüman erkeğin veya bir erkekle iki kadının şahit olarak bulunmaları şarttır. (El-İhtiyar, Dürr-ül-muhtar, Hidaye, Hindiyye, Dürer, Mecmua-i Zühdiyye, Menahic-ül-ibad, Nimet-i İslam)

 2. 2
  ZİREGÜL
  Kıdemli Üye

  Cevap: Nikah ile ilgili bir soru ve cevabı


  Reklam


  dini nikah önemli bir nikahtır ve dinimizde önemli bir yere sahiptir şahitlik olayında ise olacaksa eğer iki kadın tek erkek olabilir denmiştir

 3. 3
  Misafir
  S.a hocam ben 19 yaşında iken nişanlandım sonra aramızda anlaşmazlık oldu ayrıldık imam nikahımız vardı büyükler nasıl böyle bir hata yaptı bilmiyorum nikah akdini sonlandırmadık ben sadece ailesine iki cihanda kardeşimdir dedim ve ayrıldık ikimizde başka kişilerle evlendik bu durumu acıklarmısınız benim bir sorum daha olucak bu nikah meseleleriyle sorunlu bir kulum sanırım eşimle tartıştık ve bana 3 kez boş ol dedi ama dediği gün evliliğimize hiç birşey olmamış gibi devam ettik bunun hükmü nedir hocam Allah razı olsun simdiden

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  - Aleykum selam kardeşim. Dini nikahın bitmesi için kadının demesi bir şeyi ifade etmez. Dini nikahı erkeğin bitirmesi gerekirdi. Eğer seni dinen boşamamışsa maalesef şimdiki eşinle olan dini nikahınız geçerli olmamıştır.

  - Mutlaka ya kendisine birisi sormalı eğer boşamışsa zaten sorun yoktur şimdiki eşinle de nikahın geçerlidir ama değilse hemen boşamalıdır ve eşinle yeni bir dini nikah kıymalısınız.

  - Şimdiki eşinin seni bir kerede bir yerde 3 talakla boşaması tek bir talak yerine geçtiğine dair diyanetin fetvası vardır.

  - Mutlaka bir müftülüğe gidin ve danışın ona göre hareket edin.

+ Yorum Gönder