+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fıkıh Soru ve Cevapları Kategorisinden Adet gören kadın ihrama girebilir mi, ikramlıyken güneş kremi kullanılabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  NuN
  Üye
  Reklam

  Adet gören kadın ihrama girebilir mi, ikramlıyken güneş kremi kullanılabilir mi?

  Reklam

  Adet gören kadın ihrama girebilir mi, ikramlıyken güneş kremi kullanılabilir mi? Mumsema Yakında umreye gideceğim inşallah. Hayız olacağım gitmeden ve oraya gittiğimde de hayızım devam edecek.Hayızlı bir şekilde ihrama girilebiliyor. İhrama girmem mi benim için daha iyi yoksa girmemem mi? Bir de ihramlıyken göze sürme sürülebilir mi ve güneşten korunmak için güneş kremi sürülebilir mi?

  İhrama girmek daha iyidir. Nitekim, EbuBekir’in hanımı Esma binti Umeys Veda haccında ihrama girmeden önce çocuk doğurmuş ve konuyu Hz. Peygambere iletmişti. Peygamberimiz: “boy abdestini almasını, kan akan yerin üzerini bir elbisyele(örneğin bir kumaş parçası ile) sıkıca bağlamasını ve İhrama niyet etmesini" tavsiye etmiştir. (bk. Müslim, Hac, 147(1218); Ebu Davud, Menasik,23; Nesai, Menasik, 58)

  - Hayız gören Hz. Aişe’ye de peygamberimiz benzer tavsiyelerde bulunmuştur. (bk. Müslim, Hac, 136(1213)

  Alimlerin cumhuru bu görüştedir. (el-Fıkhu’l-İslamî, 3/162)

  - İhrama girmiş kimsenin gözlerine sürme çekmesi prensip olarak caizdir. Ancak “İsmid” denilen sürme taşıyla bu işi yapmak mekruhtur. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/254)

  - Gerçekten yüzün yanma tehlikesi varsa ve herhangi bir kokuyu içermiyorsa, güneş için krem sürmekte bir sakınca yoktur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 2. 2
  ZİREGÜL
  Kıdemli Üye

  Cevap: Adet gören kadın ihrama girebilir mi, ikramlıyken güneş kremi kullanılabilir mi?


  Reklam


  hac vazifesi çok kıymetli dir fakat bunun için gerekli şartlara uymak gerekir örneğin kadınların hastalık halinde ihrama girmeleri doğru bulunmamıştır ayrıca rahatsızlığı olan kişide güneş kremi kullanabilir

 3. 3
  Misafir
  Adetli kadın mikat sınırlarını ihramsiz geçse ne olur

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  İhrama girerken kadınların adetten temizlenmiş olmaları şart değildir. Yani adetli olduğu halde kadın mikat sınırından girebilir bunun bir sakıncası da yoktur. Bı konuda geçen bir hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur:

  Ebu Bekir'in hanımı Umeys'in kzı Esmâ, (Vedâ haccında ihrama girmeden önce) doğurunca Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- hac yapmak niyetiyle Medine halkının mikat yeri olan Zulhuleyfe'de bulunuyordu. Esmâ, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-'e ne yapması gerektiği konusunda sorması için birisini gönderdi.
  Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle buyurdu:
  "... Boy abdesti al (yıkan), kan akan yerin üzerini bir elbiseyle (kumaş parçası ile) sıkıca bağla ve ihrama niyet et..." (Müslim; hadis no: 1218)

+ Yorum Gönder