Konusunu Oylayın.: Nişanlılık Nedir

5 üzerinden 4.33 | Toplam : 3 kişi
Nişanlılık Nedir
 1. 29.Mayıs.2008, 02:22
  1
  ßaran
  T.T.O.R.H.S.S.

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 03.Mart.2008
  Üye No: 11279
  Mesaj Sayısı: 3,452
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 42

  Nişanlılık Nedir


  Nişanlılık Nedir Mumsema Nişanlılık nedir?

  Nişan, evlilik öncesi evliliğe hazırlık döneminin adıdır. Nişanlılık dönemi, evlenecek kişilerin ve ailelerin birbirlerini tanımalarını sağlar. Nişanlanma, memleketimizde yaygın bir âdet olduğu gibi, dinimizde de yeri olan bir husustur. Nitekim Peygamberimiz, Hz. Âişe ile üç sene kadar nişanlı kaldıktan sonra evlenmişlerdir. Böylece, nişan aynı zamanda bir sünnet sayılmaktadır. (Müslim, Nikâh, 69) Dinimizde evleneceklerin nikâhtan önce birbirlerini görmesi ve tanıması için nişanlılık devresi caiz görülmüştür. Çünkü iki insanın bir araya gelip mutlu bir evlilik hayatı kurabilmeleri için birbirlerini iyi tanımaları şarttır. Bunun için önce sağlıklı bir nişanlılık dönemi yaşanması uygun görülmüştür. 2. 29.Mayıs.2008, 02:22
  1
  T.T.O.R.H.S.S.  Nişanlılık nedir?

  Nişan, evlilik öncesi evliliğe hazırlık döneminin adıdır. Nişanlılık dönemi, evlenecek kişilerin ve ailelerin birbirlerini tanımalarını sağlar. Nişanlanma, memleketimizde yaygın bir âdet olduğu gibi, dinimizde de yeri olan bir husustur. Nitekim Peygamberimiz, Hz. Âişe ile üç sene kadar nişanlı kaldıktan sonra evlenmişlerdir. Böylece, nişan aynı zamanda bir sünnet sayılmaktadır. (Müslim, Nikâh, 69) Dinimizde evleneceklerin nikâhtan önce birbirlerini görmesi ve tanıması için nişanlılık devresi caiz görülmüştür. Çünkü iki insanın bir araya gelip mutlu bir evlilik hayatı kurabilmeleri için birbirlerini iyi tanımaları şarttır. Bunun için önce sağlıklı bir nişanlılık dönemi yaşanması uygun görülmüştür.


 3. 18.Aralık.2016, 14:37
  2
  @hmet
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 16.Mayıs.2007
  Üye No: 771
  Mesaj Sayısı: 7,748
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: gölbaşı

  Yorum: Nişanlılık Nedir
  Nişan, iz anlamındadır. Bir kız ve erkek birbirini beğendikten sonra başkası o kıza talip olmasın diye iz bırakırlar yani ilan ederler ve buna nişanlılık denir.


 4. 18.Aralık.2016, 14:37
  2
  Üye  Nişan, iz anlamındadır. Bir kız ve erkek birbirini beğendikten sonra başkası o kıza talip olmasın diye iz bırakırlar yani ilan ederler ve buna nişanlılık denir.
+ Yorum Gönder