+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fetva Soru ve Cevapları Kategorisinden Estetik Ameliyat Câiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  merve
  Kıdemli Üye
  Reklam

  Estetik Ameliyat Câiz mi?

  Reklam

  Estetik Ameliyat Câiz mi? Mumsema Estetik Ameliyat Câiz mi?

  Cenab-ı Hak buyuruyor:
  "Allah şeytana lanet etti ve o şöyle dedi "Onları mutlaka saptıracağım, mutlaka onları boş kuruntulara sokacağı ve onlara emredeceğim, hayvanların kulaklarını yaracaklar, onlara emredeceğim: Allah'ın yaratışını değiştirecekler." (Nisa Suresi 119)

  Allah Resulu buyuruyor:
  "Allah, iğreti saç takana da taktırana da, dövme yapana da, yaptırana da lanet etsin."

  Bir kadın Peygamberimize gelerek
  "Ey Allah'ın resulu, kızım, kızamık çıkardığı için saçları döküldü. O'nu evlendirdim, kendisine peruk takabilirmiyim? dedi.
  Allah Resulu "Peruk takana da taktırana da Allah lanet etsin" buyurdu.

  Diğer bir hadis-i şerifte:
  "Güzellik için iğne ile dövme yapan ve yaptıran kadına, tüy yolan ve yolduran kadına, dişlerini seyrekleştiren ve Allah'ın yaratmasını bozan kadına Allah lanet etsin."

  Hadis-i Şerifte "Güzelik için dişlerini birbirinden ayıranlar" ifadesi meseleyi açık bir şekilde izah ediyor. Bir kadın veya erkeğin zaruret olmadan dişlerini inceltmesi, burnunu ve göğsünü düzelttirmesi, yüzünü gerdirmesi Allah Resulü'nün lanet ettikleri şeylerdir, haramdır.

  Ancak doğuştan insanın haareketine veya konuşmasına zarar veren "altı parmak, yapışık parmak veya yarık dudak" gibi organlar düzeltilebilir.

  Ayrıca konuşma veya harekete zarar vermeyipte ruhsal yönden zarar veren insanın her girdiği mecliste başkalarının dikkatini çekecek, kendini hakir gösterecek, hissi veya psikolojik olarak kendisini ızdırap içinde bırakacak çirkin bir yer varsa kendini üzen bu asli sıkıntıyı giderme niyeti olduğu müddetçe böyle bir ameliyata mahsur yoktur.

  Herhangi bir kaza sonucu meydana gelen yaralarda estetik ameliyatla eski durumuna getirilebilir.

  Hiçbir zaruret olmadan yalnız güzellik maksadı ile yapılan değişiklikler, ameliyatlar haramdır.

 2. 2
  imam
  Üye

  Cevap: Estetik Ameliyat Câiz mi?


  Reklam


  Burun Estetiği ve Diğer Estetik Türleri Caiz midir - Cübbeli Ahmet Hoca 3. 3
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Estetik ameliyatlar genel olarak, ya dikkat çekmek, daha güzel görünmek ya da tedavî amacına yönelik olmaktadır.
  Dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, yaratılıştan verilmiş olan özellik ve şekillerin değiştirilmesi İslâm dininde, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.v.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri yontarak seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirmiş ve bunu yapanları ve yaptıranları kınamıştır (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libas, 33).


 4. 4
  Misafir
  Merhaba . Gecen sene burnuda kemik eğriliği oldugunu ogrendim. Dogdugumdan beri Hic duzgun bir sekilde nefes alabilmiyorum. Surekli bir tikaniklik var burnumda. Doktorum ameliyat olmam gerektigini soyledi. Yalan degil burnumun sekli kotu degil ama begenmedigim seyleri var. O yizden ameliyat olucak olmam hosuma gidiyor. Ama ameliyat olursam gunaha girerim bunun sualini veremem diye korkuyorum. Sizce caiz midir?

 5. 5
  arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Bu eğrilikten dolayı eğer doktorun ameliyat olmanı istiyorsa veya faydalı olacağını söylüyorsa o zaman olabilirsin. Bunun hoşuna gitmesi bir şeyi değiştirmez.

 6. 6
  Misafir
  merhaba

  doğuştan burnumda burun kemeri var bir taraf daha dik duruyor bir taraf daha oval bu kemiği aldırıp normal görüntüye geçmek istiyorum ama bu günahmıdır konu hakkında yardımlarınızı rica ederim

 7. 7
  arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Doğuştan gelen ve sağlık yönünden bir zararı olmayan şeyleri değiştirmek caiz değildir. Eğer doktorun bu ameliyatı sağlığın için olman gerektiğini söylerse o zaman caiz olur.

 8. 8
  Misafir
  Merhaba. Benim burnumda kemer ve sekil bozuklugu var. herhangi bir saglik sorunum yok. Ama sekli beni ergenlik donemimden beri rahatsiz ediyor. Allah'in yarattigi buruna mudahale etmek içimden gelmiyor pek alisip burnumun bu sekliyle yasamak istesem de ara ara alay konusu oluyor ve tekrar kafama takilmasina sebep oluyor. Amacim burnumun cok guzel olmasi begenilmesi falan degil ama sekil bozuklugunu duzeltmek istiyorum sadece. Bunun dinen bir masuru olur mu? Teskkur ederim

 9. 9
  arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Sağlık açısından doktor sana bu ameliyatı yapman gerektiğini söylemedikçe bu ameliyat caiz olmaz. Son zamanlarda bazı alimler eğer psikolojik açıdan çok ciddi bir rahatsızlık olursa caizdir diyenler olmuştur.

 10. 10
  Misafir
  Selamün aleyküm benim burnum büyük yüzüme göre geniş ve uzun bazen girdiğim ortamlarda kendimi rahat hissetmiyorum yani bu bana göre büyük değil kime sorsam büyük olduğunu söylüyor estetik olsam günah olur mu çünkü günahsa fırsata müdahele etmek de istemiyorum

 11. 11
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Hiç bir insan herşeyi istediği gibi olmayabilir. İnsanın beğenmediği yada daha farklı olmasını dilediği bir şeyi olabilir. Ama unutmayalım ki biz cennette değiliz ve herşeyimiz bizim için birer imtihan vesilesidir. Doktor bir sakıncası var ve tedavi amaçlı ameliyat olman gerekir demediği sürece bu caiz değildir.

+ Yorum Gönder

burun estetiği günah mı cübbeli