+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru - Cevap İslamiyet ve Fetva Soru ve Cevapları Kategorisinden Doğum günü kutlamak câiz midir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 13
  Misafir
  Reklam

  Cevap: Doğum günü kutlamak câiz midir

  Reklam  Cevap: Doğum günü kutlamak câiz midir isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Doğum günü kutlamak câiz midir
  Sımdı dogum gunu ortamında haram olmadıgı surece kutlanabılır oyle mı ? Dogru anlamısmıyım ? Mum uflemek dogru degıl .. Dımı

 2. 14
  Misafir

  Cevap: Doğum günü kutlamak câiz midir


  Reklam


  Yukarida okudugum yorumlara katilmak hic icimden gelmedi. Nedenmi ? Adet olan birseyin icinden haram olani cikartip kalani caiz´dir demek hangi Dine yakisir aceba ?? Din derken Allah´in nezlindeki Dinlerden bahsediyorum. Mum dikmek eger caiz degilse o dogumgününü kutlamakta caiz olamaz. Sizin youmunuz biraz suna benzedi: Bira haramdir. Ama biranin icindeki alkol cikmis olursa icilmesinde bir mahsuz yoktur. Yani alkolsüz bira Islama göre icilebilir. Efendimiz s.a.v. Papaz ayakkabisi ve Rum Elbisesi giymesine gelince, elbetteki gayri müslüm olanin iyi icadlarini kullanabiliriz. Ama burada yararli seylerden bahsediyoruz. Harami helallestirmek bir müslümanin yapmayacagi bir seydir. Bugün hangi dogumgünü kutlamalarina bakarsaniz bakin, size Allah´imi hatirlatiyor yoksa küffarimi ?? Anneler günü, babalar günü, hele hele yilbasi kutlamalari. Bunlarin hangisi insana Allah´i hatirlatiyor ??? Hicbiri !!! Demekki, Pastanin üstündeki Mumu kaldirsanizda Dogumgünü kutlamak haramdir. Dogrusunu sadece Allah bilir.

 3. 15
  Misafir
  Bir kavme benzemekten maksat sadece ibadetlerde benzemektir demek yanlıştır her ne konuda olursa olsun bu örf adet giyim kusam tiras vs dir bunula alakali delilde sunarim hemde bir sürü efendimiz hep onlara muhalefet etmistir her seyde yalan dolan bilgi paylasip milleti yakiyorlar

 4. 16
  #UguR
  Moderatör
  Doğum günü batı'ya ait olduğu için kutlanmaz.

  Nureddin Yıldız'ın cevapladığı konuyu incelemenizi öneririm: TIKLAYINIZ

 5. 17
  Misafir
  Allah razı olsun yoksa kardeşimin dogum gününü kutluyacaktım. sag olun

 6. 18
  Misafir
  peki özel günlerde doğum günü vs sadece uzaktn bir mesaj veya doğum gnü sözü ile hatırladığını belirtmekte günah sayılır mı?

 7. 19
  arifselim
  Yönetici
  Temel olarak güzel ve sevindirici bir söz çok masum ve zararsız olabilir ama asıl sorun bu adetlerin dinimizde olmaması ile bunları başka şeylerin takip etmesidir. Bunları yapmamak gerekir ve caiz de değildir.

 8. 20
  Misafir
  Hristiyanlar dogum gunu kutlamasini muslumanlardan mi almislardir hayrret
  . mevlid kandilini bidat sayan islam alimleri de vardir .

 9. 21
  #UguR
  Moderatör
  Ölüme bir gün daha yaklaşıyoruz ve bunu kutlamak uygunda değildir zaten. Batıya yönelik şeyleri yapmamak gerek.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12

doğum günü kutlamak caiz mi

doğum günü kutlamak günah mı

islamda doğum günü kutlamak

dinimizde doğum günü kutlamak

doğum günü kutlamak caiz midir

doğum günü kutlamakislamda doğum günü