+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fetva Soru ve Cevapları Kategorisinden Köpeğe domuz eti ve benzeri yasak olan yiyecekler verilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  05kobra05
  Seyirci Üye
  Reklam

  Köpeğe domuz eti ve benzeri yasak olan yiyecekler verilir mi?

  Reklam

  Köpeğe domuz eti ve benzeri yasak olan yiyecekler verilir mi? Mumsema Selamünaleyküm efendim.

  Bahçemizde köpeğimiz var ve genel olarak islami değerlere göre yiyebildiğimiz etlerden veriyoruz. Lakin bizim aklımıza takılan bir husus var.
  Konu başlığında da yazdığım üzre;
  - Köpeğe domuz eti yedirebilir miyiz?
  - Domuz etinden yapılmış köpek mamalarını verebilir miyiz?
  - Bunun gibi islam dininde caiz olmayan yiyecekleri, metabolizmasına zararlı olmayacak miktarda da olsa verebilir miyiz?

  Bu konuyu açıkçası kendimce kıyas ettim ve hayvanlarda akıl olmadığından, onlara din ırk gibi medeniyet içeren şartların hükmetmediği sonucuna vardım.
  Eğer etini yediğimiz bir hayvan olsaydı köpek, domuz ürünlerinin yasak olduğu sonucuna varırdım. Fakat köpek eti yemek zaten haram, bu yüzden yemediğimiz hayvana domuz eti yedirmenin uygun olacağı sonucuna vardım.

  Fakat vardığım sonuçların mantıken doğru ama genel olarak bir hükmü var mı yok mu bilemediğim için, sizlere bu konuyu danışmak istiyorum.

  Aranızda bu konu üzerine olan hükmü bileniniz varsa, cevaplarınızı bekliyorum efendim.

  Teşekkür ederim.

 2. 2
  YAĞMUR
  Kıdemli Üye

  Yorum: Köpeğe domuz eti ve benzeri yasak olan yiyecekler verilir mi?


  Reklam


  aslın yedirmenin dinen bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum ama şöyle bir durum varki o mamaları almak evde bulundurmak bile çok can sıkıcı

+ Yorum Gönder