+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fetva Soru ve Cevapları Kategorisinden Eşimi kinaye bir söz sonucu boşadım bain talak olduysa iddet süresinde tekrar boşama olabilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. dogussemih
  Üye
  Reklam

  Eşimi kinaye bir söz sonucu boşadım bain talak olduysa iddet süresinde tekrar boşama olabilir mi?

  Reklam

  Eşimi kinaye bir söz sonucu boşadım bain talak olduysa iddet süresinde tekrar boşama olabilir mi? Mumsema Selamın aleykum ,

  Değerli hocalarımız ve konuya ehil ve bilgili olan kardeşlerimize bir sorum olacak inşallah.

  Ben eşim ile hanefi fıkhına göre evlendim.Kendisi hakkında bir yanlış anlaşılma yaşadım ve kendisine "ben göreceğimi gördüm" dedim.Bunu malesefki boşama niyeti ve kastıyla söyledim.Bu durumda bir bain-talak ile nikahımız düşmüş oluyor ve eşim iddet süresine girmiş oluyor diye biliyorum.Bain talakta nikah ortadan kalktığından dolayı eşim iddet beklesede ben onun eşi olmadığım için daha sonra talak verme gibi bir şansım olmadığını düşünüyordum.Daha doğrusu söylediğim sözün talak olarak geçerlilik içereceğini düşünmüyordum.Ama bazı kaynaklarda hanefi mezhebine göre eşin iddet süresi içindeyken bain talak bile olsa üst üste boşama sözlerinin geçerli olacağını okudum.Ben kendisiyle aradaki nikahımız tamamen kalktığı için artık hiç bir sözümün geçerlilik içermeyeceğini düşünüyordum.

  Kendisiyle iddet süresi içinde telefonla görüşmelerimiz oldu evden çıkmak durumundaydı çalıştığından dolayı.Ben kendisine telefon açıp artık kendisiyle ileriye dönük birşey düşünmediğimi ,tekrar birlikte olmak istemediğimi ,ve bittiğini söyledim.Ancak ben bu sözleri söylerken arada bir nikah olmadığını ve nikahın ortadan tamamen kalktığını düşünerek ,boşanmış kadının tekrar boşanamayacağını düşünerek bunun bilinciyle söyledim.Bu sözlerimde aradaki kalan talak bağlarını koparmak gibi bir niyetim yoktu.Sadece tekrar bir araya gelip nikah kıymak istemediğimi ve artık görüşmemize gerek olmadığını söylemek istedim.Bu sözlerim açık söz kabul edilir mi ve bain talaktan sonra iddet beklerken tekrar talak verilebilir mi ? İslamiyet bilmeden yapılan yanlışlıklara esneklikle yaklaşmaz mı acaba bu konuda ? Tehdit altındaki kişi hanefi mezhebine göre eşini boşasa bu boşama geçerli iken şafide geçerli olmuyor.Kişi şafiyi taklit edebiliyor.Bu sözleri bende diğer mezhepleri taklit ederek sözledim desem bu işi düzeltebilirmiyim ? Allah razı olsun defalarca.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Eşimi kinaye bir söz sonucu boşadım bain talak olduysa iddet süresinde tekrar boşama olabilir


  Reklam


  Değerli kardeşimiz bizim sizlere tavsiyemiz size en yakın mütülüğe gidip sorunuzu yüz yüze sormanızı tavsiye ediyoruz. İnşaAllah sizlere bu konu hakkında yardımcı olacaklardır. kalınız selametle....

 3. mum
  Administrator
  kinayeli sözlerle veya şiddet ifade eden lafızlarla yapılan boşama da Hanefîlere göre bâin talâk kabul edilmiştir.
  Bâin talâk ile meydana gelen ayrılığa beynûnet denmiştir.
  Bir veya iki bâin talak ile meydana gelen ayrılık beynûnet-i suğrâ (küçük ayrılık) olup, bu durumda eşler yeni bir nikâhla tekrar evlenebilirler.

  Daha geniş bilgi için tıkla: http://www.mumsema.com/a-b/5791-bain...k-kavrami.html

 4. dogussemih
  Üye
  Cevaplarınız için teşekkür ederim değerli kardeşlerim.

  Konunun en çok kafama takılan kısmı kinayeli bir söz söylendikten sonra bain talak olur ise eşimin iddeti çıkmadan tekrar talak içeren bir konuşma geçse aramızda bu konuşmadan dolayı tekrar talak vuku bulur mu ? Ben nikah ortadan kalkacağı için eşim bana yabancı olur sadece bu durum rici talakta olur diye düşünüyorum.Bu konu çok kafamı kurcalıyor gerçekten .Allah razı olsun herkezden tüm yardım edenlerden

 5. Ahmet
  Devamlı Üye
  kinayeli söz ile talak kastedilmemişse talak sayılmaz.

 6. Misafir
  Selamun aleyküm

  Ben geçmişte esime kizgin halde olsun lafın nereye varacagini bilmeden yani talak in var olduğunu bilmeden sadece 3 kere boş ol demekle bir dini nikahhin bittiği ni biliyordum
  ki o sözden de çok korkarım sakinim herzaman .

  Bir kelime var dünya ahiret bacimsin söylediğim i hatırladım bir konuşma halinde fazlasını hatirlayamiorum.
  talak diye birşey olduğunu öğrenince çok bişman oldum
  yada sinirim bir anda hoplayinca sıktır git dedim affiniza signarak söylüyorum .
  Bazen kavga ile içimde kalan nefret ve kin sonucu düşüncelerim oldu bosanalim gittsin diye.
  uzun süre olduğu için herşeyi hatirlamiyom bir birine katistiriorum herhalde . ama dedim ya herzaman kendime beynimde yer etmisimdir o boş ol kelimesini kulanmicagama dahir çok korkarım hiç de kulanmadim kulanmam da .
  Bu sözler geçerli oldunu bilseydim kulanmazdim .

  Şimdi nefsim midir bilmiorum ben o zamanı düşündükçe nefsim bana oyun oynuyor yaptın diye ama değil
  dediğim gibi bilsem kulanmazdim o kelimeleri.  Şimdiden allah razı olsun !!!

 7. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Dünya ve ahiret bacımsın sözünü boşama niyeti ile söylemedikçe nikah gitmiş olmaz. İçinden geçirdiğin düşüncelerle de boşanmış olmazsın. Diğer çirkin kelimeler ise her açıdan günahtır ama talak vermek manasında değildir. Eğer ki üstü kapalı kelimelerde boşama kası varsa o zaman her defasında bir talak gitmiş olur.

+ Yorum Gönder