Konusunu Oylayın.: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı

5 üzerinden 3.83 | Toplam : 12 kişi
Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı
 1. 04.Temmuz.2011, 12:46
  1
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30,000
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 340
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı


  Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı Mumsema Namazda osurmak
  Yellenmek abdesti bozan durumlardandır. Sesiz de olsa kokusuz da olsa yellenmek abdesti de bozar namazı da bozar. 2. 04.Temmuz.2011, 12:46
  1
  Moderatör  Namazda osurmak
  Yellenmek abdesti bozan durumlardandır. Sesiz de olsa kokusuz da olsa yellenmek abdesti de bozar namazı da bozar.


 3. 04.Ağustos.2012, 01:16
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30,000
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 340
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozmaz deniyor, bu durum namaz içinde olma
  İstem dışı yellenme ve mazeret konusu

  Kendini tutamayacak şekilde yel çıkması bir özürdür. Bir illetin özür sayılabilmesi için bir müddet vardır. Şöyle ki, bir özür, önce abdest alınıp namaz kılınacak kadar bir zaman kesilmememek üzere tam bir namaz vakti devam etmelidir. Sonra da her namaz vaktinde hiç olmazsa bir kez daha o illet meydana çıkıp durmalıdır ki, bu illet sahibi özürlü sayılsın. Özürlü bir kimse o vakit için aldığı abdest iledilediği kadar farz ve nafile namaz kılabilir. (28)
  Kaynak: Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen


 4. 04.Ağustos.2012, 01:16
  2
  Moderatör  İstem dışı yellenme ve mazeret konusu

  Kendini tutamayacak şekilde yel çıkması bir özürdür. Bir illetin özür sayılabilmesi için bir müddet vardır. Şöyle ki, bir özür, önce abdest alınıp namaz kılınacak kadar bir zaman kesilmememek üzere tam bir namaz vakti devam etmelidir. Sonra da her namaz vaktinde hiç olmazsa bir kez daha o illet meydana çıkıp durmalıdır ki, bu illet sahibi özürlü sayılsın. Özürlü bir kimse o vakit için aldığı abdest iledilediği kadar farz ve nafile namaz kılabilir. (28)
  Kaynak: Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen

 5. 03.Eylül.2015, 21:47
  3
  Misafir

  Cevap: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozmaz deniyor, bu durum namaz içinde olması bir şeyi değiştirir mi? 2- Şeytan makat

  1:yellenmek namazı bozar mı
  2:sessiz osurmak abdesti bozar mı


 6. 03.Eylül.2015, 21:47
  3
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  1:yellenmek namazı bozar mı
  2:sessiz osurmak abdesti bozar mı

 7. 04.Eylül.2015, 18:02
  4
  mum
  Administrator

  Profili:
  mum
  Üyelik Tarihi: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 8,398
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  namazda yellenmek

  Evet yellenmek abdesti bozar. Sesiz de olsa yellenmek abdesti de bozar namazı da bozar

  -------

  1- Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozmaz deniyor, bu durum namaz içinde olması bir şeyi değiştirir mi?
  2- Şeytan makattan bir kıl çekermiş abdestimiz bozuldu sanalım diye bu durumu nası anlarız?  Bu rahatsızlığınız vesvese ile ilgilidir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. insan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır. oysa abdesti bozulmamıştır. işte bu duruma mani olmak için hadiste "sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız" (Müslim, Hayz, 99 (362); bk. Buhari, Vudû, 4, 36) buyurulmuştur.


  Burnun koku hissetmesi veya kulağın bir ses duymasından maksat, abdestin bozulduğunu kesin olarak bilmektir. Yoksa ses duymadığı veya koku hissetmediği halde yel çıkardığını bilen bir kimsenin abdesti bozulur. Çünkü çıkan her yelde mutlaka koku ya da ses olacak diye bir şart yoktur.. Kesin bir şekilde yellendiğini bildiği halde, "sesini ve kokusunu almadım" deyip, abdest almamak ta tehlikelidir.


  Vesveseye müptela olan insanların en çok karşılaştıkları vesvese türü budur. İdealinde en mükemmel ibadeti yapma düşüncesi vardır. Yanlışsız ve eksiksiz en iyi amel ve hizmeti yapma zannına kapılmıştır. Buna bir de takva düşüncesi girmişse, meselenin üstüne üstüne gider. Gittikçe de vesvesenin şiddeti artar. Zaman içinde öyle bir dereceye varır ki, amel ve ibadetin en iyisine ulaşayım derken harama düşebilir. Bazen sünnet olan bir ibadeti ideal mânada yapmaya çalışırken, farkında olmadan bir farzı terk eder. Sonunda da "Acaba ibadetim sahih oldu mu?" diye peş peşe o ibadeti iade eder durur. Zaman içinde bu hal devam eder, sonunda büyük bir ümitsizliğe düşer. Şeytan şu halinden istifade eder ve onu yaralar.


  Bu tür vesveseye kapılan bir insan abdest almaya başlar, o anda vesveseye yakalanır, kollarını yıkarken tekrar başa döner, ayağını yıkayıp abdestini bitirmesi gerekirken bir daha başa döner veya abdestini aldıktan sonra "Herhalde sağ kolumu yıkamadım, başımı meshetmedim" gibi bahanelerle üst üste üç-beş defa abdest alır. İşte burada şeytanın attığı vesvese oku hedefini bulmuştur. Bu durum artık o insanda bir hastalık haline gelmiştir.


  Bu tür vesveseye kapılan birçok insan tanıdım. İbadetlerine yeni yeni başlayan bir genç kardeşimiz vardı. Ezan okunmazdan yarım saat önce abdest almaya başlar, namazın farzına zor yetişirdi. Üst üste en az beş defa abdest aldığı olurdu. Meseleye vakıf olunca, bunun bir vesvese olduğunu anlattım, süreyi biraz azalttı, ancak tam muvaffak olamadı, inşallah bu vesveseden kurtulmuştur.
  Boy abdestinde de vesveseye kapılan insanlar, bir kere gusül yeterliyken, kurulandıktan sonra kendilerini tekrar tekrar yıkanmaya mecbur hissediyorlar.


  Bu çeşit vesvese abdest ve gusülde görüldüğü gibi, en çok da namazda karşılaşılıyor. Normal olarak namazda insanın aklına her türlü düşünce gelebiliyor. Özellikle şeytanın işlettiği bu düşünce akımına kapılan insan namazını bir türlü bitiremiyor, şayet camide ise cemaate yetişemiyor. Gerek sünneti, gerekse farzı dönüp dönüp yeni baştan kılıyor. Namazın içinde ise Fatiha ve sureleri birkaç defa okumak zorunda hissediyor kendini. Yahut namazın müstehap ve sünnetlerini en ideal bir şekilde yapayım derken, ya vaciplerini veya farzını terk etmek gibi bir duruma düşüyor, hata üstüne hata yapıyor.


  Bir de meselenin şu yönü vardır: İnsan bu çeşit vesvesenin şeytandan kaynaklandığını bildiği halde veya sevdiği, itimat ettiği, bilgisine güvendiği birisi tarafından kendisine haber verildiği halde, hiç aldırmadan vesvese etmeye devam ederse, bu sefer vebal altına girmiş, hatta günah işlemiş olur. Çünkü bu takdirde Allah'ı ve Allah dostlarını dinlemiyor, şeytana kulak veriyor demektir. Bu durumda tercihini belirleyecektir: "Allah'a mı itaat edeceğim, yoksa şeytana mı kulak vereceğim?" Birinci tercih kendisini hep güzelliklere götürecektir, ikinci tercih ise musibetten musibete sürükleyecektir—Allah korusun...
  Abdestte karşılaşılan vesveseye karşı nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda Efendimizin (a.s.m.) tavsiyelerine kulak verelim:


  Ubey bin Ka'b'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:


  "Abdeste musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde su vesvesesinden korunun.(Tirmizi, Taharet:43; İbni Mâce, Taharet:48)


  Abdest işinde vesvese veren şeytana bu adın verilmesinin sebebi, mü'mini abdest esnasında vesveseye itme yolundaki aşırı hırsıdır. Yahut şeytan vesvesesiyle insanı öyle telaşa sokar ki, insan şaşırır kalır, şeytanın kendisiyle oynadığını bile anlamaz. Abdest alırken azasını ıslatıp ıslatmadığını ve kaç defa yıkadığını bilemez hale gelir.


  Abdestte görevli şeytandan kaçınmanın manası da şöyledir: Yani abdest azası ıslandı mı ıslanmadı mı, bir defa mı iki defa mı yıkandı, su temiz mi, kirli mi gibi Velehan adlı şeytanın suyla ilgili yapmak istediği bu ve benzeri vesveseden kaçının demektir.


  Abdestte gelen vesveseyi temelinden halleden ve herkesin rahatça tatbik edebileceği Peygamberimizin bir tavsiyesi de şu şekildedir:


  Bedevinin birisi Resulullaha (a.s.m.) gelerek abdestin nasıl alınacağını sordu.


  Resulullah (a.s.m.) azalarım üçer defa yıkayarak ona abdest almayı gösterdi. Sonra da şöyle buyurdu:


  "İşte abdest budur. Bundan fazla yapan sünneti terk ederek hata yaptı, sınırı aştı ve nefsine zulmetti demektir." (İbni Mâce, İkame: 48)


  Bu hadisin izahında İbni Hacer der ki:


  "Elini yüzlerce defa yıkadığı halde abdestsizliğinin kalkmadığına inanan çok vesveseli insan gördük."


  İbni Hacer Hazretleri beş asır önce yaşamış bir hadis âlimidir. Demek ki, ibadetlerdeki vesveseyle sadece günümüz insanı karşılaşmıyor, asırlar öncesinden beri insanlık hep bu musibetle muhatap oluyor. Zira şeytan her zaman aynı taktiği kullanarak Allah'a verdiği, Salih kulları saptıracağına dair sözünü hep tutuyor.


  Abdestte olduğu gibi, namazda da yanılma, şüphe ve vesveselere karşı neler yapılacağı hususunda hadis-i şeriflerde pratik çözümler verilmektedir.


  Bu hadislerden bazılarının mealini verelim:


  Abdullah bin Amr'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:


  "Herhangi biriniz namazda iken şeytan ona gelerek, 'Falan şeyi ve şu şeyi hatırla. Ta ki, kul gafletle namazdan çıkıp gitsin. Ve her hangi biriniz yatağında uzanmış iken şeytan onun yanına varır ve kişi uyuyuncaya kadar şeytan durmadan onu uyutmaya çalışır.


  Başta abdest ve namaz olmak üzere ibadetlerde unutabiliriz, ne okuduğumuzu, ne kadar okuduğumuzu, kaç rekât kıldığımızı bir an için aklımızda tutamayabiliriz. Böyle durumlarda da hemen telâşa kapılmamalı, çareyi yine ibadetin kendi içinde aramalıyız. Hiçbir insan unutkanlıktan kurtulamadığı gibi, en üstün insan olan Peygamberimiz (a.s.m.) bile çok az da olsa unutkanlığa maruz kalabiliyordu. Çünkü o ne kadar büyük ve mükemmel bir insan olsa da, insanî halleri itibariyle bizden birisi gibiydi. Acıktığı, susadığı, hasta olduğu ve sıkıntıya düştüğü gibi, unuttuğu da olurdu. Bu meseleyi hadiste şu şekilde görüyoruz:
  Abdullah bin Mes'ud şöyle rivayet eder:


  "Resulullah (a.s.m.) namaz kıldırdı. Ya fazla yaptı, ya eksik yaptı. Bunun üzerine, 'Yâ Resulallah! Namaza bir şey mi ilave edildi?' denildi. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:


  "Ben ancak bir insanım. Siz unuttuğunuz gibi ben de unuturum. Biriniz unuttuğu vakit, oturduğu halde iki secde yapı-versin" buyurdu. Sonra Resulullah kıbleye dönerek iki secde etti. (ibni Mâce, ikame: 129)


  Şeytanın tek isteği ve görevi vardır, o da insanı ibadetten, özellikle namazdan alıkoymak, kendisi namaz ve secdeden mahrum kaldığı gibi, insanlığı da bu nimetten mahrum etmek ve uzak tutmaktır. Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam İblis'in bu hedefini açığa çıkarırlar.


  Mehmet Paksu 8. 04.Eylül.2015, 18:02
  4
  mum
  Administrator
  Evet yellenmek abdesti bozar. Sesiz de olsa yellenmek abdesti de bozar namazı da bozar

  -------

  1- Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozmaz deniyor, bu durum namaz içinde olması bir şeyi değiştirir mi?
  2- Şeytan makattan bir kıl çekermiş abdestimiz bozuldu sanalım diye bu durumu nası anlarız?  Bu rahatsızlığınız vesvese ile ilgilidir. Şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için, dübürüne üfürür. insan da "yellendim ve abdetim bozuldu" deyip, abdestini tekrar almaya çalışır. oysa abdesti bozulmamıştır. işte bu duruma mani olmak için hadiste "sesini veya kokusunu almadığınız şeylerden dolayı abdest almayınız" (Müslim, Hayz, 99 (362); bk. Buhari, Vudû, 4, 36) buyurulmuştur.


  Burnun koku hissetmesi veya kulağın bir ses duymasından maksat, abdestin bozulduğunu kesin olarak bilmektir. Yoksa ses duymadığı veya koku hissetmediği halde yel çıkardığını bilen bir kimsenin abdesti bozulur. Çünkü çıkan her yelde mutlaka koku ya da ses olacak diye bir şart yoktur.. Kesin bir şekilde yellendiğini bildiği halde, "sesini ve kokusunu almadım" deyip, abdest almamak ta tehlikelidir.


  Vesveseye müptela olan insanların en çok karşılaştıkları vesvese türü budur. İdealinde en mükemmel ibadeti yapma düşüncesi vardır. Yanlışsız ve eksiksiz en iyi amel ve hizmeti yapma zannına kapılmıştır. Buna bir de takva düşüncesi girmişse, meselenin üstüne üstüne gider. Gittikçe de vesvesenin şiddeti artar. Zaman içinde öyle bir dereceye varır ki, amel ve ibadetin en iyisine ulaşayım derken harama düşebilir. Bazen sünnet olan bir ibadeti ideal mânada yapmaya çalışırken, farkında olmadan bir farzı terk eder. Sonunda da "Acaba ibadetim sahih oldu mu?" diye peş peşe o ibadeti iade eder durur. Zaman içinde bu hal devam eder, sonunda büyük bir ümitsizliğe düşer. Şeytan şu halinden istifade eder ve onu yaralar.


  Bu tür vesveseye kapılan bir insan abdest almaya başlar, o anda vesveseye yakalanır, kollarını yıkarken tekrar başa döner, ayağını yıkayıp abdestini bitirmesi gerekirken bir daha başa döner veya abdestini aldıktan sonra "Herhalde sağ kolumu yıkamadım, başımı meshetmedim" gibi bahanelerle üst üste üç-beş defa abdest alır. İşte burada şeytanın attığı vesvese oku hedefini bulmuştur. Bu durum artık o insanda bir hastalık haline gelmiştir.


  Bu tür vesveseye kapılan birçok insan tanıdım. İbadetlerine yeni yeni başlayan bir genç kardeşimiz vardı. Ezan okunmazdan yarım saat önce abdest almaya başlar, namazın farzına zor yetişirdi. Üst üste en az beş defa abdest aldığı olurdu. Meseleye vakıf olunca, bunun bir vesvese olduğunu anlattım, süreyi biraz azalttı, ancak tam muvaffak olamadı, inşallah bu vesveseden kurtulmuştur.
  Boy abdestinde de vesveseye kapılan insanlar, bir kere gusül yeterliyken, kurulandıktan sonra kendilerini tekrar tekrar yıkanmaya mecbur hissediyorlar.


  Bu çeşit vesvese abdest ve gusülde görüldüğü gibi, en çok da namazda karşılaşılıyor. Normal olarak namazda insanın aklına her türlü düşünce gelebiliyor. Özellikle şeytanın işlettiği bu düşünce akımına kapılan insan namazını bir türlü bitiremiyor, şayet camide ise cemaate yetişemiyor. Gerek sünneti, gerekse farzı dönüp dönüp yeni baştan kılıyor. Namazın içinde ise Fatiha ve sureleri birkaç defa okumak zorunda hissediyor kendini. Yahut namazın müstehap ve sünnetlerini en ideal bir şekilde yapayım derken, ya vaciplerini veya farzını terk etmek gibi bir duruma düşüyor, hata üstüne hata yapıyor.


  Bir de meselenin şu yönü vardır: İnsan bu çeşit vesvesenin şeytandan kaynaklandığını bildiği halde veya sevdiği, itimat ettiği, bilgisine güvendiği birisi tarafından kendisine haber verildiği halde, hiç aldırmadan vesvese etmeye devam ederse, bu sefer vebal altına girmiş, hatta günah işlemiş olur. Çünkü bu takdirde Allah'ı ve Allah dostlarını dinlemiyor, şeytana kulak veriyor demektir. Bu durumda tercihini belirleyecektir: "Allah'a mı itaat edeceğim, yoksa şeytana mı kulak vereceğim?" Birinci tercih kendisini hep güzelliklere götürecektir, ikinci tercih ise musibetten musibete sürükleyecektir—Allah korusun...
  Abdestte karşılaşılan vesveseye karşı nasıl hareket edilmesi gerektiği hususunda Efendimizin (a.s.m.) tavsiyelerine kulak verelim:


  Ubey bin Ka'b'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:


  "Abdeste musallat olan bir şeytan vardır ki, ona velehan (şaşkınlık veren) derler. Onun için abdest ve gusülde su vesvesesinden korunun.(Tirmizi, Taharet:43; İbni Mâce, Taharet:48)


  Abdest işinde vesvese veren şeytana bu adın verilmesinin sebebi, mü'mini abdest esnasında vesveseye itme yolundaki aşırı hırsıdır. Yahut şeytan vesvesesiyle insanı öyle telaşa sokar ki, insan şaşırır kalır, şeytanın kendisiyle oynadığını bile anlamaz. Abdest alırken azasını ıslatıp ıslatmadığını ve kaç defa yıkadığını bilemez hale gelir.


  Abdestte görevli şeytandan kaçınmanın manası da şöyledir: Yani abdest azası ıslandı mı ıslanmadı mı, bir defa mı iki defa mı yıkandı, su temiz mi, kirli mi gibi Velehan adlı şeytanın suyla ilgili yapmak istediği bu ve benzeri vesveseden kaçının demektir.


  Abdestte gelen vesveseyi temelinden halleden ve herkesin rahatça tatbik edebileceği Peygamberimizin bir tavsiyesi de şu şekildedir:


  Bedevinin birisi Resulullaha (a.s.m.) gelerek abdestin nasıl alınacağını sordu.


  Resulullah (a.s.m.) azalarım üçer defa yıkayarak ona abdest almayı gösterdi. Sonra da şöyle buyurdu:


  "İşte abdest budur. Bundan fazla yapan sünneti terk ederek hata yaptı, sınırı aştı ve nefsine zulmetti demektir." (İbni Mâce, İkame: 48)


  Bu hadisin izahında İbni Hacer der ki:


  "Elini yüzlerce defa yıkadığı halde abdestsizliğinin kalkmadığına inanan çok vesveseli insan gördük."


  İbni Hacer Hazretleri beş asır önce yaşamış bir hadis âlimidir. Demek ki, ibadetlerdeki vesveseyle sadece günümüz insanı karşılaşmıyor, asırlar öncesinden beri insanlık hep bu musibetle muhatap oluyor. Zira şeytan her zaman aynı taktiği kullanarak Allah'a verdiği, Salih kulları saptıracağına dair sözünü hep tutuyor.


  Abdestte olduğu gibi, namazda da yanılma, şüphe ve vesveselere karşı neler yapılacağı hususunda hadis-i şeriflerde pratik çözümler verilmektedir.


  Bu hadislerden bazılarının mealini verelim:


  Abdullah bin Amr'in rivayetine göre Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurmuştur:


  "Herhangi biriniz namazda iken şeytan ona gelerek, 'Falan şeyi ve şu şeyi hatırla. Ta ki, kul gafletle namazdan çıkıp gitsin. Ve her hangi biriniz yatağında uzanmış iken şeytan onun yanına varır ve kişi uyuyuncaya kadar şeytan durmadan onu uyutmaya çalışır.


  Başta abdest ve namaz olmak üzere ibadetlerde unutabiliriz, ne okuduğumuzu, ne kadar okuduğumuzu, kaç rekât kıldığımızı bir an için aklımızda tutamayabiliriz. Böyle durumlarda da hemen telâşa kapılmamalı, çareyi yine ibadetin kendi içinde aramalıyız. Hiçbir insan unutkanlıktan kurtulamadığı gibi, en üstün insan olan Peygamberimiz (a.s.m.) bile çok az da olsa unutkanlığa maruz kalabiliyordu. Çünkü o ne kadar büyük ve mükemmel bir insan olsa da, insanî halleri itibariyle bizden birisi gibiydi. Acıktığı, susadığı, hasta olduğu ve sıkıntıya düştüğü gibi, unuttuğu da olurdu. Bu meseleyi hadiste şu şekilde görüyoruz:
  Abdullah bin Mes'ud şöyle rivayet eder:


  "Resulullah (a.s.m.) namaz kıldırdı. Ya fazla yaptı, ya eksik yaptı. Bunun üzerine, 'Yâ Resulallah! Namaza bir şey mi ilave edildi?' denildi. Resulullah (a.s.m.) şöyle buyurdu:


  "Ben ancak bir insanım. Siz unuttuğunuz gibi ben de unuturum. Biriniz unuttuğu vakit, oturduğu halde iki secde yapı-versin" buyurdu. Sonra Resulullah kıbleye dönerek iki secde etti. (ibni Mâce, ikame: 129)


  Şeytanın tek isteği ve görevi vardır, o da insanı ibadetten, özellikle namazdan alıkoymak, kendisi namaz ve secdeden mahrum kaldığı gibi, insanlığı da bu nimetten mahrum etmek ve uzak tutmaktır. Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam İblis'in bu hedefini açığa çıkarırlar.


  Mehmet Paksu


 9. 03.Nisan.2016, 21:02
  5
  Misafir

  Cevap: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı

  Osurmak yellenmek namazi da bozar abdesti de bozar olaki namaz anında oldu hemen selam.verilip tekrar namaz kılınması gerekmektedir.namaz Allaha yönelistir yapılan günah istemli veya değil tevbe edilmeli abdest alınıp tekrar namaza durulmalıdır birde dikkat edilmesi gereken konu şudur lavaboya giderken destur denir yemek yerken Besmele çekilir kalkilirken sukredilir.şükür e geliyorum her şey için yapılmalı mesala aldigimiz nefes gördüğümüz her gün duyduğumuz her güzel söz yokluk ta elhamdulilah denir Allahım sen daha zor duruma düşürme diye varlık ta Estağfurullah denir dünya nimetlerini dalıp ahireti yakmayalim diye


 10. 03.Nisan.2016, 21:02
  5
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Osurmak yellenmek namazi da bozar abdesti de bozar olaki namaz anında oldu hemen selam.verilip tekrar namaz kılınması gerekmektedir.namaz Allaha yönelistir yapılan günah istemli veya değil tevbe edilmeli abdest alınıp tekrar namaza durulmalıdır birde dikkat edilmesi gereken konu şudur lavaboya giderken destur denir yemek yerken Besmele çekilir kalkilirken sukredilir.şükür e geliyorum her şey için yapılmalı mesala aldigimiz nefes gördüğümüz her gün duyduğumuz her güzel söz yokluk ta elhamdulilah denir Allahım sen daha zor duruma düşürme diye varlık ta Estağfurullah denir dünya nimetlerini dalıp ahireti yakmayalim diye

 11. 29.Ekim.2016, 20:15
  6
  Gül988
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 10.Ekim.2016
  Üye No: 109924
  Mesaj Sayısı: 285
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 3
  Bulunduğu yer: rusya

  Yorum: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı

  selam.
  namazdayken 4cu rekatı kılıyordum afedersiniz çok afedersiniz yellenmem geldi ve bende sakladım onu fakat bi ses işittim ses de sanki cıkmış gibi bi ses . fakat ordan cıkacağını hissetmedim . sesi duydum ama gercek anlamda cıktığını hissetmedim. sonra şüphe icinde tahiyatı okuyup selam verip cıktım . yani devam etdim. günah olur mu ?


 12. 29.Ekim.2016, 20:15
  6
  Devamlı Üye
  selam.
  namazdayken 4cu rekatı kılıyordum afedersiniz çok afedersiniz yellenmem geldi ve bende sakladım onu fakat bi ses işittim ses de sanki cıkmış gibi bi ses . fakat ordan cıkacağını hissetmedim . sesi duydum ama gercek anlamda cıktığını hissetmedim. sonra şüphe icinde tahiyatı okuyup selam verip cıktım . yani devam etdim. günah olur mu ?

 13. 03.Mayıs.2018, 17:01
  7
  Misafir

  Yorum: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı

  Selamün aleyküm. Kaç gündür abdest aldıktan sonra kokusuz ve sessiz yel çıkıyor. Bazen emin de olamıyorum gerçekten çıktı mı yoksa vesvese mi ama yine de içimde büyük bir şüphe oluyor. Ama kanaatimce çıkıyor. Yani o gaz sıkıştırması abdest aldıktan sonra sürekli oluyor özellikle sabah ve yatsı namazında. Bunun için 2 - 3 kez abdest aldığım oluyor. Ve bu yüzden namazlarımı rahatlıkla kılamıyorum, kendimi çok sıkıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım ? Özür sahibi sayılır mıyım ? Her namaz vakti için ayrı bir abdest alıp diğer vakit girene kadar istediğim kadar namaz kılabilir miyim ?


 14. 03.Mayıs.2018, 17:01
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Selamün aleyküm. Kaç gündür abdest aldıktan sonra kokusuz ve sessiz yel çıkıyor. Bazen emin de olamıyorum gerçekten çıktı mı yoksa vesvese mi ama yine de içimde büyük bir şüphe oluyor. Ama kanaatimce çıkıyor. Yani o gaz sıkıştırması abdest aldıktan sonra sürekli oluyor özellikle sabah ve yatsı namazında. Bunun için 2 - 3 kez abdest aldığım oluyor. Ve bu yüzden namazlarımı rahatlıkla kılamıyorum, kendimi çok sıkıyorum. Bu durumda ne yapmalıyım ? Özür sahibi sayılır mıyım ? Her namaz vakti için ayrı bir abdest alıp diğer vakit girene kadar istediğim kadar namaz kılabilir miyim ?

 15. 04.Mayıs.2018, 06:15
  8
  mum
  Administrator

  Profili:
  mum
  Üyelik Tarihi: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 8,398
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı

  Alıntı
  kokusuz ve sessiz yel çıkıyor.
  Yel kokusuz ve kesin değilse bu vesvesedir.


 16. 04.Mayıs.2018, 06:15
  8
  mum
  Administrator
  Alıntı
  kokusuz ve sessiz yel çıkıyor.
  Yel kokusuz ve kesin değilse bu vesvesedir.

 17. 16.Mayıs.2018, 01:00
  9
  Misafir

  Yorum: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı

  Hocam gerçekten artık vesvese olamaz. Çoğu hap kullandığımdan da olabilir diye düşünüyorum karnımdan sürekli garip sesler çıkıyor ve sonra sessiz ve kokusuz yellendiğimi hissediyorum yani bundan eminim. Sürekli namazda gaz sıkıştırması oluyor. Namazlarımı gönül rahatlığıyla kılamaz oldum. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Acaba özürlü hükmüne girer miyim ? Bir abdest alıp her namaz vakti için sonrasında aldırmamalı mıyım ?


 18. 16.Mayıs.2018, 01:00
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Hocam gerçekten artık vesvese olamaz. Çoğu hap kullandığımdan da olabilir diye düşünüyorum karnımdan sürekli garip sesler çıkıyor ve sonra sessiz ve kokusuz yellendiğimi hissediyorum yani bundan eminim. Sürekli namazda gaz sıkıştırması oluyor. Namazlarımı gönül rahatlığıyla kılamaz oldum. Ne yapmam gerek bilmiyorum. Acaba özürlü hükmüne girer miyim ? Bir abdest alıp her namaz vakti için sonrasında aldırmamalı mıyım ?

 19. 16.Mayıs.2018, 04:22
  10
  capscroll
  Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Mayıs.2018
  Üye No: 117954
  Mesaj Sayısı: 56
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 1
  Yaş: 16
  Bulunduğu yer: Kahramanmaraş

  Yorum: Sessiz ve kokusuz yellenmek abdesti bozar mı

  Hap kullanmanızdan anladığım kadarıyla bir hastalığınız var, öncelikle Allah şifa versin ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Eğer bu durum hastalığınızdan kaynaklanıyorsa ve sürekli tekrar ediyorsa özürlü sayılırsınız, fakat hastalığınızda böyle bir etki yoksa, sebebi kullandığınız ilacın yan etkisinden kaynaklanıyorsa ilim sahibi hocalarımızdan yardım isteyebilirsin, yanlış yönlendirmek istemem.

  Ayrıca bkz.
  Alıntı
  Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.) 20. 16.Mayıs.2018, 04:22
  10
  Hap kullanmanızdan anladığım kadarıyla bir hastalığınız var, öncelikle Allah şifa versin ve geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Eğer bu durum hastalığınızdan kaynaklanıyorsa ve sürekli tekrar ediyorsa özürlü sayılırsınız, fakat hastalığınızda böyle bir etki yoksa, sebebi kullandığınız ilacın yan etkisinden kaynaklanıyorsa ilim sahibi hocalarımızdan yardım isteyebilirsin, yanlış yönlendirmek istemem.

  Ayrıca bkz.
  Alıntı
  Kişinin özürlü sayılabilmesi için, abdest bozucu bir hâlin, tam bir namaz vakti boyunca devam etmesi, yani, abdest alıp namaz kılacak kadar kısa bir süre dahi olsun kesilmemesi şarttır. (Bu özrün başlamasının şartıdır.) Bundan sonra da, her namaz vaktinde, en az bir kere aynı hâl ortaya çıkmalıdır. (Bu da özrün devamının şartıdır.)

+ Yorum Gönder