+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Fetva Soru ve Cevapları Kategorisinden Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır mı?

  Reklam

  Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır mı? Mumsema Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır mı?

  Yazar: Sorularla İslamiyet

  Bu meselenin iki yönü bulunmaktadır.
  Birincisi, gerçekten bir sağlık sorunu vardır. Bunun tespiti için dindar ve uzman bir doktora gitmelisiniz. Doktor, şayet sağlık sorunu olduğunu söylerse, bu durumda özürlü hükümlerine göre abdest alır, namaz kılarsınız.
  İkincisi ise, bu konuda şeytan insana vesvese verir. İnsan yellenmediği halde kendisini yellenmiş zanneder. Bu vesveseye itibar etmeyip namazınızı kılarsınız; abdestiniz bozulmamıştır.

 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Sürekli gaz (yellenme) problemi olan kimse, nasıl abdest alır; özürlü sayılır


  Reklam


  Yellenme mazerete girer mi?

  Kendini tutamayacak şekilde yel çıkması bir özürdür. Bir illetin özür sayılabilmesi için bir müddet vardır. Şöyle ki, bir özür, önce abdest alınıp namaz kılınacak kadar bir zaman kesilmememek üzere tam bir namaz vakti devam etmelidir. Sonra da her namaz vaktinde hiç olmazsa bir kez daha o illet meydana çıkıp durmalıdır ki, bu illet sahibi özürlü sayılsın. Özürlü bir kimse o vakit için aldığı abdest iledilediği kadar farz ve nafile namaz kılabilir. (28)
  Kaynak: Büyük İslam İlmihali, Ömer Nasuhi Bilmen

 3. 3
  Misafir
  Ben gazmi bazn tutyr bazen tutamıyorum.bazen bi nmzda bikac kez abdest almk zrnda klyrm.ama bi namzn farzini kilcak kadr gazni tutan özürlü sayılmıyormus.ama bazende nadirde olsa bi namzn vakti boyunca tutabiliyrm.ozellikle yemk yeidkten snra ve aç oldgumda bu durum artyo.mesela abdest aliyrm kilblre namz kilyrm.snra tutamıyorum.fakat kuranda okak istyorm.tekrar abdest aliyrm.bi sure okuyorum ama snra yine gazimi tutamyrm.ve tekrar abdest almam gerkirmi.surekli almaktanda ister istemez yoruluyrm.benim bu durumum ozre girermi

 4. 4
  MERAK EHLİ
  Devamlı Üye
  pek özüre girmez. Bide şöyle bir şey var ses ve koku duyuyor musun. eğer duymuyorsan bu yellenme değildir. birde şöyle bir şey var kuran abdestsiz okunabilir, sadece ele alınmaz. bunla ilgili hadisler mevcuttur.

+ Yorum Gönder

namazda gaz sorunu

yellenme sorunu

yellenme vesvesesi