+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Fetva Soru ve Cevapları Kategorisinden İmsaktan sonra oruca niyet edilir mi? Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  m.deniz
  Devamlı Üye
  Reklam

  İmsaktan sonra oruca niyet edilir mi? Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir?

  Reklam

  İmsaktan sonra oruca niyet edilir mi? Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir? Mumsema Ramazan orucuna, zamanı belirlenmiş adak orucuna ve nâfile oruçlara; akşamdan itibaren ertesi günü kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir.

  Ramazan orucunun kazası ile vakti belirtilmemiş adak orucuna, nâfile olarak başlanıp bozulmuş oruçların kazâsına ve keffâret oruçlarına niyet ise, akşamdan itibaren imsâk vaktine kadar yapılır. Bu vakitten sonra yapılan niyetle bu oruçlar sahih olmaz.

  Şâfiîlere göre, nâfile oruç için, güneş batana kadar niyet câizdir. Yeter ki niyete kadar orucu bozucu birşey yapılmasın.

  * Bir kimse geceleyin herhangi bir oruç için niyet ettiği halde, imsâk vaktinden önce bu niyetinden dönse, bu dönme sahihtir.

  * Ramazan-ı şerîfin her günü için ayrı niyet lâzımdır. Çünkü araya geceler girmekte ve her günün orucu, ayrı bir ibâdet sayılmaktadır.

  * Bir kazâ orucuna güneşin doğuşundan sonra niyet edilse, o oruç kazâ yerine geçmez, nâfile oruç tutulmuş olur. Kazâ oruçlarına mutlaka imsâk vaktinden önce niyet edilmesi şarttır.

  * Bir kadın, henüz hayız hâlinde iken geceden oruca niyet etse, imsâk vaktinden evvel de hayız hâlinden çıksa, niyeti sahih olur, oruç tutması gerekir. * * *

 2. 2
  Misafir

  Cevap: İmsak tan sonra oruca niyet edilir mi? Oruca Ne Zaman Niyet Etmelidir?


  Reklam


  ben niyet etmeyi unuttum öğlen 11' de niyet etsem orucum kabul olur mu?

  ben yanlışlıkla niyetimi imsaktan sonra ettim bunun bir sıkıntısı olurmu bozabilirmiyim?

 3. 3
  arifselim
  Yönetici
  Niyet oruç tutmanın bir şartıdır. Niyeti hanefiye göre dil ile etmek şart değildir. Ramazan orucu ile zamanı belirlenmiş adak oruçları ve nafile olan oruçlara akşamdan itibaren diğer gün kuşluk vaktine kadar yani yaklaşık öğlen vaktine bir saat kalaya kadar niyet edilebilir.

 4. 4
  Misafir
  Ben niyeti imsaktan sonra ettim ve eşimle ilişkiye girdim ben kefaret tutmak zorundamiyim

 5. 5
  mum
  Administrator
  eşimle ilişkiye girdim ben kefaret
  Niyeti imsaktan sonra yapmak caizdir ama ilişkiden dolayı kefaret vermeniz gerekir başka bir yolu yoktur.

 6. 6
  Misafir
  Ben imsaktan sonra niyet ettim ama öğleyi geçtimi geçmedimi bilemedim ezanı duymadım(öğle ezanı nı) ama arada dalmışlığım var uykuya kalktığımda saat 15.21 di oruca niyet etmiş olurmuyum lütfen cevap şimdiden teşekkürler

 7. 7
  arifselim
  Yönetici
  Öğle ezan okunmadan yaklaşık bir saat öncesine kadar kalp ile de olsa niyet edilmesi gerekir. Eğer bu durumda bir şüphen varsa bu günü kaza etmelisin.

 8. 8
  Sabır
  Devamlı Üye
  Akşam yarin kaza orucu tutacagim diye icimden gecirdim dusundum fakat dil ile soylemedim imsaktan sonra kazaya dilimle niyet ettim kaza yerine gecer mi
  Orucuna devam et herhangi bir sorun yok. öğleden önceye kadar niyet edebilirsin.

 9. 9
  Misafir
  Ben adak orucu tutuyorm dun gece oruc tutacam diye sahur yaptim fakat niyet etmeyi unuttumm sabah ezan okunduktn sonra uyanip niyet ettim kabul olur mu

 10. 10
  Şem'a
  YÖNETİCİ
  Adak orucunuz geçerlidir Allah kabul etsin. Çünkü sahura kalkmanız ve kalbinizde yarın oruç tutacağını geçirmeniz yeterlidir.

 11. 11
  Misafir
  Günaydın ben imsakta önce şu içip niyet ettim ama daha imsakin çıkmadığını düşünerek yine bir yudum şu içtim sabah ezanı okudu orucum kaza orucu olur mu ve bundan öncede ezanla bilmeyerek şu için niyet ediyordum takı imsakla niyet edildedildiğini öğrenene kadar bilmeden yaptığım için kazan gene kabul olur mu

 12. 12
  kayblan
  Üye

  Reklam


  Bu zamanda kazayla içmek mümkün değil takvim saat ve telefon uygulamaları var. orucun bozulmuştur. Oruçta ezan ile başlamaz imsak ile başlar.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

kaza orucuna sabah niyet edilirmi

oruca sabah niyet edilirmi

imsaktan sonra oruca niyet edilirmi

nafile oruca sabah niyet edilirmi

oruca sabah kalkınca niyet edilir mi

sabah oruca niyet edilirmi

kaza orucuna imsaktan sonra niyet edilir mi