+ Yorum Gönder
Namazlar ve Farz Namazlar Kategorisinden Cuma Namazını Kılarken 1.Rekatı Kıldıktan Sonra Namazı Münferid Olarak Tamamlayabilir miyiz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Cuma Namazını Kılarken 1.Rekatı Kıldıktan Sonra Namazı Münferid Olarak Tamamlayabilir miyiz?

  Reklam

  Cuma Namazını Kılarken 1.Rekatı Kıldıktan Sonra Namazı Münferid Olarak Tamamlayabilir miyiz? Mumsema Hanbeli,Şafi ve Maliki Mezheplerine göre 1.rekatıda 2.rekatıda cemaatle kılmak farzdır

  Şafi Mezhebine göre cuma namazının 1.rekatını cemaatle kılmak farz,2.rekatını cemaatle kılmak sünnet.Yani bu cümle,2.rekatı imamdan bağımsız olarak namazı tamamlayabiliriz demek oluyor.Şafi Mezhebi bu görüşe nasıl vardı cidden merak ediyorum.Cuma namazını 5 vakit farz namaz cemaatine kıyas yaptılar büyük ihtimal.Çünkü Şafi Mezhebi imama uyduktan sonra namaz münferid olarak tamamlanabilir der.Cuma Namazı için kıyas delilini kullandılar desek,asıl soru o zaman ,5 vakit farz namaz cemaatinde imamdan ayrılıp münferid tamamlayabilirsiniz görüşüne nasıl vardılar???

  ----------------------------------------------------------------------------------------------------
  İmama uyduktan sonra namazı münferid tamamlayabiliriz görüşlerinin delili;

  Câbir b. Abdullah’ın (radıyallahu anh) anlattığına göre; Muâz ibn Cebel (radıyallahu anh), Peygamber Efendimiz’in arkasında namazını kılar, sonra da kendi kavmi olan Benû Selime'ye gidip, onlara namaz kıldırır ve namazda da Bakara Sûresi’ni bitirecek kadar uzun okurdu. Bir defasında bir adam kendi başına kısa bir şekilde namaz kılmıştı. Bu adamın cemaatten ayrılıp tek başına namaz kıldığı haberi kendisine ulaşınca Hazreti Muâz, “O bir münafıktır!” deyivermişti. Muâz ibn Cebel’in bu sözünü duyan o adam, hemen Rasûl-ü Ekrem’e geldi; “Yâ Rasûlallah! Biz ellerimizle işleyen, su çeken ve develerimizle sulama yapan bir topluluğuz. Muâz, dün bize namaz kıldırırken Bakara Sûresi’ni baştan sona okudu. Onun için bu defa namazımı hafif kılıp gittim. Bundan dolayı Muâz benim bir münafık olduğumu iddia etmiş!” dedi. Bunun üzerine Allah Rasûlü -kızgın bir ifade tarzıyla- üç kere: “Ya Muâz! Sen bir fettan mısın (fitne mi çıkarıyorsun)? “Ve’ş-şemsi ve duhâha”, “Sebbih isme Rabbike’l-al┠ve benzeri sûreleri okusana!” buyurdu.


  Şafiler diyorki,eğer imamdan ayrılıp münferid tamamlamak caiz olmasaydı peygamberimiz o adama namazı iade et derdi.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: Cuma Namazını Kılarken 1.Rekatı Kıldıktan Sonra Namazı Münferid Olarak Tamamlayabilir miyiz?


  Reklam


  Cuma namazı Müslümanlar için ayrı bir önem taşımaktadır.Her Müslüman mutlaka Cuma namazını kılmalıdır.Cuma namazının sadece 2 rekat farz olan kısmı cemaatle kılınmaktadır.

+ Yorum Gönder