+ Yorum Gönder
Namazlar ve Farz Namazlar Kategorisinden İslamda Neden Cuma Namazını Devlet Başkanı Kıldırır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  İslamda Neden Cuma Namazını Devlet Başkanı Kıldırır?

  Reklam

  İslamda Neden Cuma Namazını Devlet Başkanı Kıldırır? Mumsema İslamda bayram namazı,cuma namazı gibi kalabalık olan namazları devlet başkanı kıldırır.Bunun hikmeti şu olabilir;


  Cuma namazını devlet başkanı ya da onun vekili kıldırmazsa,namazı kıldıracak olan kişiye ben senin arkanda namaz kılmam,ben geçeceğim imamlığa diyebilir.Bir başka kişide,ben ikinizin arkasında da namaza durmam.Arkadaşım geçecek imamlığa hem aramızda imamlığa en layık olan kişi o diyebilir.Sonra ortalık karışır.İmamlığa geçecek kişi konusunda bir türlü anlaşma sağlanamaz.


  Ama devlet başkanı ya da vekili imamlığa geçerse,ona kim itiraz edebilir,sesini çıkarabilir.


  İslam her zaman birliği-beraberliği sağlamaya çalışır.  Neden normal vakit namazlarında imamlığa geçmede,devlet başkanı ilk tercih değil diye soranlara cevap olarak şunu diyebilirim;


  Normal vakit namazlarını cemaatle kılmak şart değil.Diyelimki benim bulunduğum mahalledeki camide imamlığa genelde sevmediğim,kavgalı olduğum birisi geçiyor.Ben bu durumda ya camiye gitmem evde kılarım ya da uzaktaki başka camiye giderim.


  Ama cuma namazını tek camide kılmak esastır ve evde kılma durumum yok.Mecbur camiye gitmek zorundayım.


  Mesele kısaca budur.

 2. EHLİMAN
  Kıdemli Üye

  Cevap: İslamda Neden Cuma Namazını Devlet Başkanı Kıldırır?


  Reklam


  Cuma günleri yada bayramlarda kılınan namazlar aslında hem namaz hem de birlik ve beraberliği temsil etmektedir.İnsanların toplumun dayanışma içinde olmasıdır ki bu durumda devlet başkanı yada izin verdiği kimse kıldırmalıdır.

+ Yorum Gönder