+ Yorum Gönder
Namazlar ve Farz Namazlar Kategorisinden Prostat hastası olan namazlarını kılma mecburiyetindemidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. jerusselam
  Devamlı Üye
  Reklam

  Prostat hastası olan namazlarını kılma mecburiyetindemidir?

  Reklam
 2. cavraşım
  Devamlı Üye

  Cevap: Prostat hastası olan namazlarını kılma mecburiyetindemidir?


  Reklam


  Prostat hastaları mazeret sahibi oldukları için akıntı olduğu ve sonda takılı olduğu halde namazlarını kılarlar

 3. MertErtuğrul
  Üye
  Evet kılmak zorunda. Ancak akıllı olmayan ve buluğ çağına girmemiş olan sorumlu değildir.
  Özürlü hükmüne geçer bu hastalığı olanın. Her namaz vakti abdest alınacak. O abdest ile vakit çıkana kadarda istediği ibadeti yapabilir. Yani vakit çıkana kadar abdestli sayılır. Örnek vericek olursak öğle namazında alınan abdest (yani ezan okunduğunda alınacak abdest /vakit girdiğinde) ile ikindi namazı vakti girene kadar istediği her ibadeti yapabilir. İkindi namazında alınan abdest ile akşam namazına kadar istediği ibadeti yapar ama kerahet vakitlerine dikkat etmek gerek namaz konusunda diğer ibadetleri yapabilir ama. Akşam namazında alınan abdest ilede yatsı namazına kadar istenilen ibadet yapılabilir. Yatsı vakti girince o abdest ilede imsak vaktine kadar istediği ibadeti yapabilir. İmsak vakti girince yatsı namazında aldığın abdest bozulmuş olacak. O abdestin ile hiç bir ibadeti yapamazsın. Yeniden abdest alıp güneşin doğuşuna kadar sabah namazını kılabilirsin,Kuran okuyabilirsin vs. . Güneş doğduktan sonrada abdestin bozulmuş olacak. İstersen abdest alıp öğle namazına kadar abdestli durabilirsin.
  İstediğin kadar özrün ortaya çıksın abdestin flan bozulmaz.
  Bir kimsenin gerçekten özür sahibi sayılması için, ilk defa başlayan özrünün, abdest alıp namaz kılacak kadar bir süre ara vermeden bir namaz vaktini tamamen kaplaması lazımdır.

  *** Özrünün dışında bir durum ortaya çıkarsa (ÖRN: Bir yerinin kanaması,yellenmek,ağız dolusu kusma,sarı su gelmesi vs.) o zaman özürlü durumda olan mükellefin abdesti bozulur. Yeniden abdest alması lazım ibadet edebilmesi için özürlü hükmünde olan mükellefin.

  Bu dinimiz bir kolaylığıdır. Dinimiz özür durumunda olanlarıda düşünmüş. Herkes eşittir. Herkez namazını kılacak. Hiç bir mazaret uydurulamaz.

 4. Misafir
  sonda takılıykan cemaatla namaz kılınırmı.

 5. Şema
  el-âsa limen âsa
  Prostat sondası takılıyken namaz kılınır çünkü mazerete girer.

+ Yorum Gönder
prostat hastasının namaz özrü,  prostat hastasinin abdesti