Konusunu Oylayın.: Ahir zamanda peştemalle bile olsa hamama girmek haramdır hadis

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Ahir zamanda peştemalle bile olsa hamama girmek haramdır hadis
 1. 22.Haziran.2013, 14:09
  1
  Misafir

  Ahir zamanda peştemalle bile olsa hamama girmek haramdır hadis


  Ahir zamanda peştemalle bile olsa hamama girmek haramdır hadis Mumsema "Ahir zamanda peştemalle bile olsa hamama girmek haramdır." hadisine göre, hamam ve havuz gibi yerlere girmek haram mıdır?


 2. 22.Haziran.2013, 14:09
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  "Ahir zamanda peştemalle bile olsa hamama girmek haramdır." hadisine göre, hamam ve havuz gibi yerlere girmek haram mıdır?

 3. 22.Haziran.2013, 17:37
  2
  YakarıS
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 24.Nisan.2013
  Üye No: 101142
  Mesaj Sayısı: 142
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  Cevap: "Ahir zamanda peştemalle bile olsa hamama girmek haramdır." hadis
  Dinimiz Müslümanların bedenen temiz olmasına çok önem vermiştir. Hakiki Müslüman, hem temiz olur, hem de sağlığına çok dikkat eder. Tarihi vesikalar gösteriyor ki, özellikle Ortaçağ Avrupası, pislik içindeyken, Müslümanların temizlik konusunda çok titizlik göstermişlerdir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında İstanbul'a gelen bir Alman rahibi, 1560’de yazdığı bir eserde şöyle demektedir: (İstanbul'daki temizliğe hayran oldum. Burada herkes günde beş defa yıkanır. Bütün dükkanlar tertemizdir. Sokaklarda pislik yoktur. Satıcıların elbiseleri üzerinde ufak bir leke bile bulunmaz. Ayrıca ismine (hamam) dedikleri ve içinde sıcak su bulunan binalar vardır ki, buraya gelenler, bütün bedenlerini yıkarlar. Halbuki bizde insanlar pistir, yıkanmasını bilmezler.)

  Bedenen temiz olmak niyetiyle hamama gitmek Osmanlılardan gelen çok önemli geleneklerinden biriydi. Ancak eskiden Müslümanlar bu geleneği sürdürürken İslamiyetin şartlarını yerine getirmeye titizlik gösterirlerdi. Şimdi hamama, havuza ve kaplıcalara gidenlerin avret yerlerini başkalarına göstererek kendilerini haramlardan kurtaramadıkları görülmektedir. Bakılması haram olan yere avret yeri denir. Avret yerini açmak veya başkasının avret yerine bakmak büyük günahtır. Hamama, kaplıcaya, denize gidenlerin diz ile göbek arasını ve dizlerini de örtmesi farzdır. Bu yüzden, bir Müslüman hem avret mahallini başkasına göstermemeli, hem de başkasının avret mahalli açık olan ortamlardan uzak durmalıdır. 4. 22.Haziran.2013, 17:37
  2
  Devamlı Üye  Dinimiz Müslümanların bedenen temiz olmasına çok önem vermiştir. Hakiki Müslüman, hem temiz olur, hem de sağlığına çok dikkat eder. Tarihi vesikalar gösteriyor ki, özellikle Ortaçağ Avrupası, pislik içindeyken, Müslümanların temizlik konusunda çok titizlik göstermişlerdir. Kanuni Sultan Süleyman zamanında İstanbul'a gelen bir Alman rahibi, 1560’de yazdığı bir eserde şöyle demektedir: (İstanbul'daki temizliğe hayran oldum. Burada herkes günde beş defa yıkanır. Bütün dükkanlar tertemizdir. Sokaklarda pislik yoktur. Satıcıların elbiseleri üzerinde ufak bir leke bile bulunmaz. Ayrıca ismine (hamam) dedikleri ve içinde sıcak su bulunan binalar vardır ki, buraya gelenler, bütün bedenlerini yıkarlar. Halbuki bizde insanlar pistir, yıkanmasını bilmezler.)

  Bedenen temiz olmak niyetiyle hamama gitmek Osmanlılardan gelen çok önemli geleneklerinden biriydi. Ancak eskiden Müslümanlar bu geleneği sürdürürken İslamiyetin şartlarını yerine getirmeye titizlik gösterirlerdi. Şimdi hamama, havuza ve kaplıcalara gidenlerin avret yerlerini başkalarına göstererek kendilerini haramlardan kurtaramadıkları görülmektedir. Bakılması haram olan yere avret yeri denir. Avret yerini açmak veya başkasının avret yerine bakmak büyük günahtır. Hamama, kaplıcaya, denize gidenlerin diz ile göbek arasını ve dizlerini de örtmesi farzdır. Bu yüzden, bir Müslüman hem avret mahallini başkasına göstermemeli, hem de başkasının avret mahalli açık olan ortamlardan uzak durmalıdır.

+ Yorum Gönder