Konusunu Oylayın.: Seyahatler esnasında vefat eden bir insanın cenazesi denize mi atılmalı yoksa başka bir işlem mi?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Seyahatler esnasında vefat eden bir insanın cenazesi denize mi atılmalı yoksa başka bir işlem mi?
 1. 12.Mart.2013, 17:01
  1
  Misafir

  Seyahatler esnasında vefat eden bir insanın cenazesi denize mi atılmalı yoksa başka bir işlem mi?


  Seyahatler esnasında vefat eden bir insanın cenazesi denize mi atılmalı yoksa başka bir işlem mi? Mumsema Aylarca süren okyanus seyahatleri oluyor. Bu seyahatler esnasında vefat eden bir insanın cenazesi denize mi atılmalı yoksa başka bir işlem mi yapılmalıdır?


 2. 12.Mart.2013, 17:01
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Aylarca süren okyanus seyahatleri oluyor. Bu seyahatler esnasında vefat eden bir insanın cenazesi denize mi atılmalı yoksa başka bir işlem mi yapılmalıdır?

 3. 12.Mart.2013, 17:31
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,440
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: seyahatler esnasında vefat eden bir insanın cenazesi denize mi atılmalı yoksa başka bir işlem
  Yakınında kara bulunmayan bir gemide ölen ve durdukça bozulmasından korkulan bir Müslüman yıkanır, kefenlenir, üzerine namaz kılınıp sağ tarafı üzerine kıbleye karşı olarak ayağına ağır bir cisim bağlayıp denize bırakılır.

  Eğer gemi gayrimüslim karasularına yakın değilse, ölü böyle ayağına ağır bir cisim bağlamak yerine sal gibi iki odun parçası üzerinde denize atılır. Böylece suların ölüyü Müslümanların sahiline ulaştırması hedeflenir. 4. 12.Mart.2013, 17:31
  2
  Moderatör  Yakınında kara bulunmayan bir gemide ölen ve durdukça bozulmasından korkulan bir Müslüman yıkanır, kefenlenir, üzerine namaz kılınıp sağ tarafı üzerine kıbleye karşı olarak ayağına ağır bir cisim bağlayıp denize bırakılır.

  Eğer gemi gayrimüslim karasularına yakın değilse, ölü böyle ayağına ağır bir cisim bağlamak yerine sal gibi iki odun parçası üzerinde denize atılır. Böylece suların ölüyü Müslümanların sahiline ulaştırması hedeflenir.

+ Yorum Gönder