Konusunu Oylayın.: Cuma namazını kılmaya hazırlanırken tertip sahibi sayılan bir kimse sabah namazını kılmadığını hatır

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Cuma namazını kılmaya hazırlanırken tertip sahibi sayılan bir kimse sabah namazını kılmadığını hatır
 1. 12.Mart.2013, 10:31
  1
  Misafir

  Cuma namazını kılmaya hazırlanırken tertip sahibi sayılan bir kimse sabah namazını kılmadığını hatır


  Cuma namazını kılmaya hazırlanırken tertip sahibi sayılan bir kimse sabah namazını kılmadığını hatır Mumsema Cuma namazını kılmaya hazırlanırken tertip sahibi sayılan bir kimse sabah namazını kılmadığını hatırlarsa ne yapar?


 2. 12.Mart.2013, 10:31
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Cuma namazını kılmaya hazırlanırken tertip sahibi sayılan bir kimse sabah namazını kılmadığını hatırlarsa ne yapar?

 3. 12.Mart.2013, 12:38
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,440
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Cuma namazını kılmaya hazırlanırken tertip sahibi sayılan bir kimse sabah namazını kılmadığın
  Böyle bir kimse cumaya yetişebileceğini kestirirse, sabah namazını kaza eder. Cumaya yetişemeyecek durumda ise, cumayı kılar, daha sonra sabah namazını kaza eder. Bu kimsenin sahib-i tertip olması bozulmaz.

  Tertip sahibi demek, en fazla beş vakit kaza namazı olan kimse demektir (vitir bu hesaba dâhil değildir). Tertip sahibi olan kimse, kaza namazı ile vakit namazı arasında tertibe uymak zorundadır. Buna göre, kaza namazını kılmadıkça vakit namazını kılamaz. 4. 12.Mart.2013, 12:38
  2
  Moderatör  Böyle bir kimse cumaya yetişebileceğini kestirirse, sabah namazını kaza eder. Cumaya yetişemeyecek durumda ise, cumayı kılar, daha sonra sabah namazını kaza eder. Bu kimsenin sahib-i tertip olması bozulmaz.

  Tertip sahibi demek, en fazla beş vakit kaza namazı olan kimse demektir (vitir bu hesaba dâhil değildir). Tertip sahibi olan kimse, kaza namazı ile vakit namazı arasında tertibe uymak zorundadır. Buna göre, kaza namazını kılmadıkça vakit namazını kılamaz.

+ Yorum Gönder