Konusunu Oylayın.: Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın
 1. 03.Şubat.2013, 22:49
  1
  Misafir

  Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın


  Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın Mumsema Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın alsak yıl sonunda kazanacağımız reklam geliri faiz olur mu?


 2. 03.Şubat.2013, 22:49
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın alsak yıl sonunda kazanacağımız reklam geliri faiz olur mu?

 3. 05.Şubat.2013, 02:33
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,948
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşara
  Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın alsak yıl sonunda kazanacağımız reklam geliri faiz olur mu? Firma televizyon veya radyo yayını yapan bir kuruluştur. Saniye üzerinden reklam satışı yapılmaktadır. Yani siz bir yeni ürün reklamı yapmak istiyorsunuz, firma ile görüştüğünüzde kaç saniyelik bir reklam istiyorsanız bu fiyat üzerinden anlaşarak ürününüzü tanıtıyorsunuz. Firma yıl üzerinden reklam gelirlerinin bir kısmını nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla daha düşük bir fiyata gelecek yıla ait reklam saatini satmaktadır. Düşük fiyata örnek 10 tl aldığınız reklam saatini 12 tl ürün tanıtımı için gelen firmaya satıyorsunuz. Elde ettiğiniz kazanç faiz midir? Kar mıdır? Dinen caiz midir? Reklamlarda alkol ürünleri pazarlanmamaktadır.  Meşru olan bir reklam hizmeti, alım satımı caiz olan bir ekonomik değerdir. Bu hizmeti (içi doldurulacak reklam süresini) peşin ucuza alıp, zamanı gelince piyasa fiyatına satarak kâr etmek caizdir.

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman


 4. 05.Şubat.2013, 02:33
  2
  Moderatör  Bir reklam firmasının gelecek yıl reklam kazancı gelirini satmak istese ve firma ile anlaşarak satın alsak yıl sonunda kazanacağımız reklam geliri faiz olur mu? Firma televizyon veya radyo yayını yapan bir kuruluştur. Saniye üzerinden reklam satışı yapılmaktadır. Yani siz bir yeni ürün reklamı yapmak istiyorsunuz, firma ile görüştüğünüzde kaç saniyelik bir reklam istiyorsanız bu fiyat üzerinden anlaşarak ürününüzü tanıtıyorsunuz. Firma yıl üzerinden reklam gelirlerinin bir kısmını nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla daha düşük bir fiyata gelecek yıla ait reklam saatini satmaktadır. Düşük fiyata örnek 10 tl aldığınız reklam saatini 12 tl ürün tanıtımı için gelen firmaya satıyorsunuz. Elde ettiğiniz kazanç faiz midir? Kar mıdır? Dinen caiz midir? Reklamlarda alkol ürünleri pazarlanmamaktadır.  Meşru olan bir reklam hizmeti, alım satımı caiz olan bir ekonomik değerdir. Bu hizmeti (içi doldurulacak reklam süresini) peşin ucuza alıp, zamanı gelince piyasa fiyatına satarak kâr etmek caizdir.

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman
+ Yorum Gönder