Konusunu Oylayın.: Finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?
 1. 11.Nisan.2012, 16:02
  1
  Misafir

  Finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?


  Finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi? Mumsema finans kurumlarından alınan parayla
  ev finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?almak caizmi?


 2. 11.Nisan.2012, 16:02
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  finans kurumlarından alınan parayla
  ev finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?almak caizmi?

 3. 12.Nisan.2012, 14:05
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,774
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?
  SORU: Yasa gereği finans kurumları bankacılık sistemine geçirilerek, katılım bankacılık adı altında bankacılık hizmeti vermektedirler. Bu kurumlardan araba ev vb. gibi şeyler almak caiz midir? Ayrıca dergi ve diğer basın yayın organlarında da reklamı caiz midir?
  CEVAP: Maalesef, faiz ve faizin bağlantıları konusunda hadislerde belirtilen afet dönemine girdik ya da o süreçteyiz. Allah bizi, O’nun haramlarına düşmekten muhafaza buyursun. Adına ‘finans kurumu’ ya da başka bir şey denen kurumların İslam’a göre olmadığını tartışmaya bile gerek yoktur. herhalde sahipleri de bunu iddia etmezler. Fakat diğerleriyle aynı demeyi zorlaştıracak bir durumdan da söz edebiliriz. O nedenle yüzde yüz helaldir demediğimiz gibi saf haram olduğunu da iddia edemiyoruz. İlla bir banka ile çalışılacaksa onlarla çalışılmasını söyleyebiliyoruz. Takva yönü ile bakıldığında uzak durulması gerekmektedir. Tenkitte ölçülü davranmamızın nedeni, o kurumların Türkiye’de saygın ilim adamı olarak bilinen isimlerle danışarak iş yaptıklarını beyan etmiş olmalarıdır. Allah’a yalvarır, bizi nefislerimize esir etmemesini dileriz. 4. 12.Nisan.2012, 14:05
  2
  Devamlı Üye  SORU: Yasa gereği finans kurumları bankacılık sistemine geçirilerek, katılım bankacılık adı altında bankacılık hizmeti vermektedirler. Bu kurumlardan araba ev vb. gibi şeyler almak caiz midir? Ayrıca dergi ve diğer basın yayın organlarında da reklamı caiz midir?
  CEVAP: Maalesef, faiz ve faizin bağlantıları konusunda hadislerde belirtilen afet dönemine girdik ya da o süreçteyiz. Allah bizi, O’nun haramlarına düşmekten muhafaza buyursun. Adına ‘finans kurumu’ ya da başka bir şey denen kurumların İslam’a göre olmadığını tartışmaya bile gerek yoktur. herhalde sahipleri de bunu iddia etmezler. Fakat diğerleriyle aynı demeyi zorlaştıracak bir durumdan da söz edebiliriz. O nedenle yüzde yüz helaldir demediğimiz gibi saf haram olduğunu da iddia edemiyoruz. İlla bir banka ile çalışılacaksa onlarla çalışılmasını söyleyebiliyoruz. Takva yönü ile bakıldığında uzak durulması gerekmektedir. Tenkitte ölçülü davranmamızın nedeni, o kurumların Türkiye’de saygın ilim adamı olarak bilinen isimlerle danışarak iş yaptıklarını beyan etmiş olmalarıdır. Allah’a yalvarır, bizi nefislerimize esir etmemesini dileriz.

+ Yorum Gönder