Konusunu Oylayın.: Hacer-i Esved’e dokunamamak hac veya umrenin eksikliğine sebep olur mu?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Hacer-i Esved’e dokunamamak hac veya umrenin eksikliğine sebep olur mu?
 1. 20.Aralık.2011, 11:57
  1
  Misafir

  Hacer-i Esved’e dokunamamak hac veya umrenin eksikliğine sebep olur mu?


  Hacer-i Esved’e dokunamamak hac veya umrenin eksikliğine sebep olur mu? Mumsema Hacer-i Esved’e dokunamamak hac veya umrenin eksikliğine sebep olur mu?


 2. 20.Aralık.2011, 11:57
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Hacer-i Esved’e dokunamamak hac veya umrenin eksikliğine sebep olur mu?

 3. 20.Aralık.2011, 12:00
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,440
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Hacer-i Esved’e dokunamamak hac veya umrenin eksikliğine sebep olur mu?
  Tavafa başlarken, her şavtın sonunda ve sa’ye başlarken Hacer-i Esved’i istilam etmek sünnettir. Hz. Ömer (r.a) Hacer-i Esved’i öpmüş ve; “çok iyi biliyorum ki sen faydası da zararı da olmayan bir taş parçasısın. Eğer Rasulullah (a.s.)’in öptüğünü görmeseydim seni öpmezdim” demiştir. (Buhârî, Hac, 50) Dolayısıyla, mataf tenha olur Hacer-i Esved’ ulaşmak kolay olup imkân bulunursa öpülür, yoksa uzaktan eller kaldırılıp bismillah’i Allah’u ekber denilerek selamlanır. Dokunanmamak hiç bir surette tavafta bir eksikliğe sebep olmaz. Öpme imkânı bulunamaması halinde bu sünnet, selamlamakla yerine getirilmiş olur. Izdiham olması halinde hacer-i esvedi öpmek için başkalarına eziyet etmek, kadın erkek karışık halde bulunmak caiz değildir.


 4. 20.Aralık.2011, 12:00
  2
  Moderatör  Tavafa başlarken, her şavtın sonunda ve sa’ye başlarken Hacer-i Esved’i istilam etmek sünnettir. Hz. Ömer (r.a) Hacer-i Esved’i öpmüş ve; “çok iyi biliyorum ki sen faydası da zararı da olmayan bir taş parçasısın. Eğer Rasulullah (a.s.)’in öptüğünü görmeseydim seni öpmezdim” demiştir. (Buhârî, Hac, 50) Dolayısıyla, mataf tenha olur Hacer-i Esved’ ulaşmak kolay olup imkân bulunursa öpülür, yoksa uzaktan eller kaldırılıp bismillah’i Allah’u ekber denilerek selamlanır. Dokunanmamak hiç bir surette tavafta bir eksikliğe sebep olmaz. Öpme imkânı bulunamaması halinde bu sünnet, selamlamakla yerine getirilmiş olur. Izdiham olması halinde hacer-i esvedi öpmek için başkalarına eziyet etmek, kadın erkek karışık halde bulunmak caiz değildir.
+ Yorum Gönder