Konusunu Oylayın.: 12 haftalık hamileyken bebekte eksensali hastalığı

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
12 haftalık hamileyken bebekte eksensali hastalığı
 1. 13.Aralık.2011, 18:27
  1
  Misafir

  12 haftalık hamileyken bebekte eksensali hastalığı


  12 haftalık hamileyken bebekte eksensali hastalığı Mumsema Yaklaşık olarak 12 haftalık hamileyken doktor ayrıntılı ultrason incelemesinden sonra bebekte eksensali hastalığının olduğunu tespıt etti.yanı bebeğin kafatasının oluşmadığını sadece ince bir zarla örtülü olduğunu bunun da beynine zarar verdiğini açıkladı. biz de araştırdığımızda böyle bebeklerin yaşama şansı olmadığını doğsalar bile bir kaç saat içinde öldüklerini öğrendik.gittiğimiz ikinci doktor da aynı şeyleri söyleyince bebeği aldırmak zorunda kaldık.ama vicdanen rahatsız olduk.bu durumun dinen hükmü nedir?


 2. 13.Aralık.2011, 18:27
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Yaklaşık olarak 12 haftalık hamileyken doktor ayrıntılı ultrason incelemesinden sonra bebekte eksensali hastalığının olduğunu tespıt etti.yanı bebeğin kafatasının oluşmadığını sadece ince bir zarla örtülü olduğunu bunun da beynine zarar verdiğini açıkladı. biz de araştırdığımızda böyle bebeklerin yaşama şansı olmadığını doğsalar bile bir kaç saat içinde öldüklerini öğrendik.gittiğimiz ikinci doktor da aynı şeyleri söyleyince bebeği aldırmak zorunda kaldık.ama vicdanen rahatsız olduk.bu durumun dinen hükmü nedir?

 3. 13.Aralık.2011, 19:40
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: Yaklaşık olarak 12 haftalık hamileyken doktor ayrıntılı ultrason incelemesinden sonra bebekte eksensali hastalığı
  Anne karnındaki bir bebeğe(cenine)yaşama hakkını ilk oluşma anından itibaren Allah vermiştir.Ceninin sakat doğması maddi anlamda yük olması aile denge ve huzurunu etkilemesi yaşam tarzını bozma ihtimali toplumsal açıdan sosyal istikrarı engellemesi vb.gerekçelerle kürtaj yapılması cinayet anlamına gelir. Cenine karşı bir cinayet işlenmesi halinde gurre tabir edilen bir ceza-tazminat ödenir. Gurrenin miktarının, sünnetteki tatbikat örneğinden (Ebû Dâvûd, "Dıyât", 19; Tirmizî, "Dıyât", 15) yola çıkarak beş deve, altın ve gümüşün o asırdaki değerine göre yaklaşık 212,5 gr. altın veya 1785 gr. (Hanefîler'e göre 1487,5 gr.) gümüş olduğu görülmektedir. Gurre ceninin mirası kabul edilir ve düşmesine sebep olan kimse hariç vârisleri arasında paylaştırılır. Gurrenin ödenmesi için çocuk düşürmenin kasten veya hata ile olması, anne veya baba tarafından işlenmesi farketmez. Şâfiî ve Hânbelî fakihleri gurre ile birlikte kefâret ödenmesini de gerekli görürler. Bu hükümler de İslâm'ın insan hayatına verdiği değerin açık bir göstergesidir kürtaj yapılması cinayet anlamına gelir.


  Sakarya İl Müftülüğü


 4. 13.Aralık.2011, 19:40
  2
  Hüvel Baki..  Anne karnındaki bir bebeğe(cenine)yaşama hakkını ilk oluşma anından itibaren Allah vermiştir.Ceninin sakat doğması maddi anlamda yük olması aile denge ve huzurunu etkilemesi yaşam tarzını bozma ihtimali toplumsal açıdan sosyal istikrarı engellemesi vb.gerekçelerle kürtaj yapılması cinayet anlamına gelir. Cenine karşı bir cinayet işlenmesi halinde gurre tabir edilen bir ceza-tazminat ödenir. Gurrenin miktarının, sünnetteki tatbikat örneğinden (Ebû Dâvûd, "Dıyât", 19; Tirmizî, "Dıyât", 15) yola çıkarak beş deve, altın ve gümüşün o asırdaki değerine göre yaklaşık 212,5 gr. altın veya 1785 gr. (Hanefîler'e göre 1487,5 gr.) gümüş olduğu görülmektedir. Gurre ceninin mirası kabul edilir ve düşmesine sebep olan kimse hariç vârisleri arasında paylaştırılır. Gurrenin ödenmesi için çocuk düşürmenin kasten veya hata ile olması, anne veya baba tarafından işlenmesi farketmez. Şâfiî ve Hânbelî fakihleri gurre ile birlikte kefâret ödenmesini de gerekli görürler. Bu hükümler de İslâm'ın insan hayatına verdiği değerin açık bir göstergesidir kürtaj yapılması cinayet anlamına gelir.


  Sakarya İl Müftülüğü
+ Yorum Gönder