Konusunu Oylayın.: Ben nişanlılık sürecinde dini nikah kıyan bir gencim.Üniverstede tanıştığım arkadaşımla 3 sene görüştükten sonra bu işe

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Ben nişanlılık sürecinde dini nikah kıyan bir gencim.Üniverstede tanıştığım arkadaşımla 3 sene görüştükten sonra bu işe
 1. 13.Aralık.2011, 18:25
  1
  Misafir

  Ben nişanlılık sürecinde dini nikah kıyan bir gencim.Üniverstede tanıştığım arkadaşımla 3 sene görüştükten sonra bu işe


  Ben nişanlılık sürecinde dini nikah kıyan bir gencim.Üniverstede tanıştığım arkadaşımla 3 sene görüştükten sonra bu işe Mumsema Ben nişanlılık sürecinde dini nikah kıyan bir gencim.Üniverstede tanıştığım arkadaşımla 3 sene görüştükten sonra bu işe kalkıştım.İkimizde bu sene atandık ve öğretmenliğe başladık.Ben eşimin okulda çalışırken başını açmasının ve müdür ile diğer erkek öğretmenlerin onu görmesinin günah olduğunu ve bu vebalin doğrudan bana da yansıdığını öğrendim.Rabbim hidayet nasip etti ve ben eşime gel ALLAH(C.C)’ın razı olacağı bir ortamda başını açmadan çalışmayı düşün dedim.Üniverstedeyken bu fikrimi ilerde bakarız diyerek hep olumlu karşılıyodu.Ancak mesleğe başlayıp para kazanmaya başlayınca,çevresininde etkisiyle artık emekliliğe kadar devlet bünyesinde başını açarak çalışacağını söyledi.Ben buna razı olmadığımı,yiyeceğini ve ğiyeceğini üstlenmemin farz olduğunu söyledim.Benimde helal dairesi içerisindeki bu isteğime uyması gerektiğini hatırlattım.Kendisi ailesiyle konuşmuş ve “ya çalışmama izin ver ya da beni boşa” aşamasına getirdiler olayı.Bende o zaman bitsin dedim. Babasının vekil tayin ettiği kişiye “eşimin mehrini hediye etmesi şartıyla onu boşadığımı aksi halde boşamayacağımı” söylemiştim.Bu arada aramızda ne “sahih halvet” gerçekleşti,ne de “aynı evde baş başa bir gecemiz oldu”. “kızlığına dair herhangi bir durumda” olmadı. Ama aradan bir ay geçmiş boşanalı bana arkadaşlar aracılığıyla mehrimi istiyorum diye haber gönderiyor şimdi.Oysa ayrılırken son kez sarılayım dedi sana.Banada hep dua et falan dedi.Bense hala dua ediyodum ona.Zaten nişanıda borç harç yapmıştım.Beni zor durumda bırakmak için böyle yapıyo.Dinen nikahı da o bitirmiş olmuyo mu acaba? Eğer mehir hak ediyosa RABBİMİN emirleri içn borç harç öderim ama ben ornu hiç zor durumda bırakmadım ve halada dua ediyodum kendisine Mehir hak ediyor mu?


 2. 13.Aralık.2011, 18:25
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ben nişanlılık sürecinde dini nikah kıyan bir gencim.Üniverstede tanıştığım arkadaşımla 3 sene görüştükten sonra bu işe kalkıştım.İkimizde bu sene atandık ve öğretmenliğe başladık.Ben eşimin okulda çalışırken başını açmasının ve müdür ile diğer erkek öğretmenlerin onu görmesinin günah olduğunu ve bu vebalin doğrudan bana da yansıdığını öğrendim.Rabbim hidayet nasip etti ve ben eşime gel ALLAH(C.C)’ın razı olacağı bir ortamda başını açmadan çalışmayı düşün dedim.Üniverstedeyken bu fikrimi ilerde bakarız diyerek hep olumlu karşılıyodu.Ancak mesleğe başlayıp para kazanmaya başlayınca,çevresininde etkisiyle artık emekliliğe kadar devlet bünyesinde başını açarak çalışacağını söyledi.Ben buna razı olmadığımı,yiyeceğini ve ğiyeceğini üstlenmemin farz olduğunu söyledim.Benimde helal dairesi içerisindeki bu isteğime uyması gerektiğini hatırlattım.Kendisi ailesiyle konuşmuş ve “ya çalışmama izin ver ya da beni boşa” aşamasına getirdiler olayı.Bende o zaman bitsin dedim. Babasının vekil tayin ettiği kişiye “eşimin mehrini hediye etmesi şartıyla onu boşadığımı aksi halde boşamayacağımı” söylemiştim.Bu arada aramızda ne “sahih halvet” gerçekleşti,ne de “aynı evde baş başa bir gecemiz oldu”. “kızlığına dair herhangi bir durumda” olmadı. Ama aradan bir ay geçmiş boşanalı bana arkadaşlar aracılığıyla mehrimi istiyorum diye haber gönderiyor şimdi.Oysa ayrılırken son kez sarılayım dedi sana.Banada hep dua et falan dedi.Bense hala dua ediyodum ona.Zaten nişanıda borç harç yapmıştım.Beni zor durumda bırakmak için böyle yapıyo.Dinen nikahı da o bitirmiş olmuyo mu acaba? Eğer mehir hak ediyosa RABBİMİN emirleri içn borç harç öderim ama ben ornu hiç zor durumda bırakmadım ve halada dua ediyodum kendisine Mehir hak ediyor mu?

 3. 13.Aralık.2011, 19:44
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: Ben nişanlılık sürecinde dini nikah kıyan bir gencim.Üniverstede tanıştığım arkadaşımla 3 sene görüştükten sonra
  Bayanın talebi doğrultusunda boşama istediğine erkeğin bir şartla beraber verdiği olumlu cevab "şartlı boşama" kategorisindedir. Erkek "seni boşarım ama sana verdiğim mehri bana iade edeceksin" dese ve bayan da bunu kabul etse böyle bir boşama caizdir. Bu durumda boşamayı yapan ve nikahı bitiren erkektir. Yalnız buna götüren sebepler iki taraftan da kaynaklanabilir ki iki tarafın da yüzde yüz anlaştığı durumda artık anlaşma şartlarına bakılır. Eğer bu şartı koşmamış olsa idiniz "mehir hak ediyor mu" sorunuzun cevabı "evet" hak ediyor olacaktı". Bu durumda sahih halvet olmadığı için mehrin yarısı sizde diğer yarısı da nişanlınızda kalacaktı. Ama sizin durumuzda boşama şarta bağlandığı ve şart da karşı taraf tarafından kabul edilip boşama bu minvalde gerçekleştiği için artık eski nişanlınızın sizden mehir talep hakkı yoktur. Geri ödememeniz durumunda da sorumlu olmazsınız. Size tavsiyemiz her iki tarafında konu ile ilgili daha kapsamlı bilgiye ulaşıp hususen kız tarafının pürüz olarak gördüğü noktanın daha kolay çözüme kavuşması için eski nişanlınız ile beraber İL MÜFTÜLÜĞÜ AİLE DANIŞMA MASAMIZA müracaat etmeniz konu ile ilgili uzmanlarla taraflar bir aradayken bir çözüm bulmanızdır.

  Sakarya İl Müftülüğü


 4. 13.Aralık.2011, 19:44
  2
  Hüvel Baki..  Bayanın talebi doğrultusunda boşama istediğine erkeğin bir şartla beraber verdiği olumlu cevab "şartlı boşama" kategorisindedir. Erkek "seni boşarım ama sana verdiğim mehri bana iade edeceksin" dese ve bayan da bunu kabul etse böyle bir boşama caizdir. Bu durumda boşamayı yapan ve nikahı bitiren erkektir. Yalnız buna götüren sebepler iki taraftan da kaynaklanabilir ki iki tarafın da yüzde yüz anlaştığı durumda artık anlaşma şartlarına bakılır. Eğer bu şartı koşmamış olsa idiniz "mehir hak ediyor mu" sorunuzun cevabı "evet" hak ediyor olacaktı". Bu durumda sahih halvet olmadığı için mehrin yarısı sizde diğer yarısı da nişanlınızda kalacaktı. Ama sizin durumuzda boşama şarta bağlandığı ve şart da karşı taraf tarafından kabul edilip boşama bu minvalde gerçekleştiği için artık eski nişanlınızın sizden mehir talep hakkı yoktur. Geri ödememeniz durumunda da sorumlu olmazsınız. Size tavsiyemiz her iki tarafında konu ile ilgili daha kapsamlı bilgiye ulaşıp hususen kız tarafının pürüz olarak gördüğü noktanın daha kolay çözüme kavuşması için eski nişanlınız ile beraber İL MÜFTÜLÜĞÜ AİLE DANIŞMA MASAMIZA müracaat etmeniz konu ile ilgili uzmanlarla taraflar bir aradayken bir çözüm bulmanızdır.

  Sakarya İl Müftülüğü
+ Yorum Gönder