Konusunu Oylayın.: İçki satılan mağazada satış elemanı olarak kazanılan maaş helal midir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
İçki satılan mağazada satış elemanı olarak kazanılan maaş helal midir?
 1. 13.Aralık.2011, 18:21
  1
  Misafir

  İçki satılan mağazada satış elemanı olarak kazanılan maaş helal midir?


  İçki satılan mağazada satış elemanı olarak kazanılan maaş helal midir? Mumsema İçki satılan mağazada satış elemanı olarak kazanılan maaş helal midir?


 2. 13.Aralık.2011, 18:21
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  İçki satılan mağazada satış elemanı olarak kazanılan maaş helal midir?

 3. 13.Aralık.2011, 19:54
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  Cevap: İçki satılan mağazada satış elemanı olarak kazanılan maaş helal midir?
  Dinimize göre, içki içmek haram kılınmıştır. İçmek haram olduğu gibi alış-verişi de yasaktır. İçkinin imâli ve sonraki safhaları hakkında hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur: "Nebî (s.a.v), içki hakkında on kişiyi lanetlemiştir: (İçki, şarap vb. imâl etmek için üzüm, arpa vb.) Sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan..." (Tirmizî, Büyû', 59; İbn Mâce, Eşribe, 6). Şayet çalışma zarureti söz konusu ise en kısa zamanda helalinden başka bir iş buluncaya kadar bu mağazada çalışılabilir. Niyet burada çok önemlidir.


  Sakarya İl Müftülüğü


 4. 13.Aralık.2011, 19:54
  2
  Hüvel Baki..  Dinimize göre, içki içmek haram kılınmıştır. İçmek haram olduğu gibi alış-verişi de yasaktır. İçkinin imâli ve sonraki safhaları hakkında hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur: "Nebî (s.a.v), içki hakkında on kişiyi lanetlemiştir: (İçki, şarap vb. imâl etmek için üzüm, arpa vb.) Sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan..." (Tirmizî, Büyû', 59; İbn Mâce, Eşribe, 6). Şayet çalışma zarureti söz konusu ise en kısa zamanda helalinden başka bir iş buluncaya kadar bu mağazada çalışılabilir. Niyet burada çok önemlidir.


  Sakarya İl Müftülüğü
+ Yorum Gönder