Konusunu Oylayın.: İçki satan işletmelerde içki hariç alışveriş yapmanın hükmü nedir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
İçki satan işletmelerde içki hariç alışveriş yapmanın hükmü nedir?
 1. 13.Aralık.2011, 12:39
  1
  Misafir

  İçki satan işletmelerde içki hariç alışveriş yapmanın hükmü nedir?


  İçki satan işletmelerde içki hariç alışveriş yapmanın hükmü nedir? Mumsema İçki satan işletmelerde içki hariç alışveriş yapmanın hükmü nedir?


 2. 13.Aralık.2011, 12:39
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  İçki satan işletmelerde içki hariç alışveriş yapmanın hükmü nedir?

 3. 13.Aralık.2011, 13:18
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,948
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: İçki satan işletmelerde içki hariç alışveriş yapmanın hükmü nedir?
  Mümkünse içki bulundurmayan yerlerle alışveriş yapıp zarurî ihtiyaçları oralardan karşılama yoluna gidilmelidir.. Ancak zorunlu durumlarda alışveriş yapılabilir. İçki satılan yerlerden alınan içki haricindeki şeyler helaldir .Onlara mekruh veya haram diyemeyiz.Fakat yaptığımız bu alışverişte içki satan kişiye ve müesseseye maddi yönden destek olunduğu için olabildiğince böyle yerlerden alışverişten kaçınmak lazımdır.. Fakat oturduğu yerde içkisiz bakkal bulunmayan veya yolculuk halinde zarurî ihtiyacı olan bir Müslüman böyle yerlerden alışveriş yapabilir.
  sakarya müftülüğü


 4. 13.Aralık.2011, 13:18
  2
  Moderatör  Mümkünse içki bulundurmayan yerlerle alışveriş yapıp zarurî ihtiyaçları oralardan karşılama yoluna gidilmelidir.. Ancak zorunlu durumlarda alışveriş yapılabilir. İçki satılan yerlerden alınan içki haricindeki şeyler helaldir .Onlara mekruh veya haram diyemeyiz.Fakat yaptığımız bu alışverişte içki satan kişiye ve müesseseye maddi yönden destek olunduğu için olabildiğince böyle yerlerden alışverişten kaçınmak lazımdır.. Fakat oturduğu yerde içkisiz bakkal bulunmayan veya yolculuk halinde zarurî ihtiyacı olan bir Müslüman böyle yerlerden alışveriş yapabilir.
  sakarya müftülüğü
+ Yorum Gönder