Konusunu Oylayın.: Hıristiyan bayan ile evlenmek istiyorum, iffetiyle ilgili geçmişi mi şimdiki durumumu ele alınmalı?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Hıristiyan bayan ile evlenmek istiyorum, iffetiyle ilgili geçmişi mi şimdiki durumumu ele alınmalı?
 1. 08.Mayıs.2011, 15:04
  1
  Misafir

  Hıristiyan bayan ile evlenmek istiyorum, iffetiyle ilgili geçmişi mi şimdiki durumumu ele alınmalı?


  Hıristiyan bayan ile evlenmek istiyorum, iffetiyle ilgili geçmişi mi şimdiki durumumu ele alınmalı? Mumsema Ben bir mümin erkeğim ve hıristiyan bayan ile evlenmek istiyorum .Kuran-ı Kerim 'de hak dini mensubu kadınla evliliğe izin verilmiş fakat iffetli olma şartı konulmuştur. Ben onun iffetli olup olmadığını nasıl bileceğim ? Ben onun geçmişini ona soramam , çevresindekilere de soramam ,bu çok büyük ayıptır . İnsanların dış görünüşleri de geçmişi hakkında bilgi vermiyor (!) . Birçok sitede evlilik caiz deniyor ama bence çok önemli bir ayrıntı olanan Allah 'ın iffet şartı koşması ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım . Günümüzde birçok müslüman erkek hıristiyan bir kadınla evleniyor ve belkide çoğu evlenmeden önce soruşturduğunda caizdir denip evlendiriliyor . Ayrca kuran' da buyurulan iffet evlenmeden önceki hayatındaki mi ; yoksa evlendikten sonraki sadaklilik mi ? eğer evlilik öncesi iffet ise biz bunu ( geçmiş yaşamını ) bilmiyorsak ne yapabiliriz ?


 2. 08.Mayıs.2011, 15:04
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ben bir mümin erkeğim ve hıristiyan bayan ile evlenmek istiyorum .Kuran-ı Kerim 'de hak dini mensubu kadınla evliliğe izin verilmiş fakat iffetli olma şartı konulmuştur. Ben onun iffetli olup olmadığını nasıl bileceğim ? Ben onun geçmişini ona soramam , çevresindekilere de soramam ,bu çok büyük ayıptır . İnsanların dış görünüşleri de geçmişi hakkında bilgi vermiyor (!) . Birçok sitede evlilik caiz deniyor ama bence çok önemli bir ayrıntı olanan Allah 'ın iffet şartı koşması ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım . Günümüzde birçok müslüman erkek hıristiyan bir kadınla evleniyor ve belkide çoğu evlenmeden önce soruşturduğunda caizdir denip evlendiriliyor . Ayrca kuran' da buyurulan iffet evlenmeden önceki hayatındaki mi ; yoksa evlendikten sonraki sadaklilik mi ? eğer evlilik öncesi iffet ise biz bunu ( geçmiş yaşamını ) bilmiyorsak ne yapabiliriz ?

 3. 08.Mayıs.2011, 16:05
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,775
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Hıristiyan bayan ile evlenmek istiyorum, iffetiyle ilgili geçmişi mi şimdiki durumumu ele alınmalı?
  Hristiyan bir kızla evlenmeniz caizdir. Doğacak çocuk babaya tabi olarak müslüman sayılır ve müslüman olarak eğitilip yetiştirilmesi gerekir. Yürürlükteki kanunlar buna uymayan, mesela çocuğun hristiyan da olmasına yolu açık bırakan bir madde içeriyorsa ya başta kadınla anlaşmak gerekir veya evlenmekten vazgeçmek icab eder.
  Gayr-i müslim bir erkekle bir kadın evlenmek ister ve bize bunu sorarsa "asla caiz değil" deriz. Evlenmiş olur veya evli iken kadın müslüman olur ve kocası kâfir olarak kalır, kadına da ayrılmak zor gelirse -bize bunu sorarlarsa- "bazı alimler bu kadının evli kalabileceğine fetva vermişlerdir" deriz. Kardavi de bunlardan biridir. Bu alimler, Hz. Peygamber'in (s.a.) Mekke'de kalan ve kocaları kâfir iken kendileri müslüman olan kadınların ayrılmamalarına göz yummuş olduğu vakıasına dayanıyorlar. 4. 08.Mayıs.2011, 16:05
  2
  Devamlı Üye  Hristiyan bir kızla evlenmeniz caizdir. Doğacak çocuk babaya tabi olarak müslüman sayılır ve müslüman olarak eğitilip yetiştirilmesi gerekir. Yürürlükteki kanunlar buna uymayan, mesela çocuğun hristiyan da olmasına yolu açık bırakan bir madde içeriyorsa ya başta kadınla anlaşmak gerekir veya evlenmekten vazgeçmek icab eder.
  Gayr-i müslim bir erkekle bir kadın evlenmek ister ve bize bunu sorarsa "asla caiz değil" deriz. Evlenmiş olur veya evli iken kadın müslüman olur ve kocası kâfir olarak kalır, kadına da ayrılmak zor gelirse -bize bunu sorarlarsa- "bazı alimler bu kadının evli kalabileceğine fetva vermişlerdir" deriz. Kardavi de bunlardan biridir. Bu alimler, Hz. Peygamber'in (s.a.) Mekke'de kalan ve kocaları kâfir iken kendileri müslüman olan kadınların ayrılmamalarına göz yummuş olduğu vakıasına dayanıyorlar.

+ Yorum Gönder