+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Sübhanallah ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hacile
  Üye
  Reklam

  Cevap: Sübhanallah ne demektir?

  Reklam  Cevap: Sübhanallah ne demektir? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Sübhanallah ne demektir?
  Allah razı olsun..cok güzel yüreginize saglık

  Sübhanallah.

 2. Misafir

  Cevap: Sübhanallah ne demektir?


  Reklam


  Allah razi olsun . Allah butun noksanliklardan munezzehtir

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Subhanallah ne demektir sevabı ne kadardır hakkında iki hadis

  HADİS-1
  Abdullah b. Amr (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Sübhanallah demek mizanın yarısını doldurur. Elhamdülillah demek ise teraziyi doldurmuş olur. Allah’tan başka gerçek ilah yoktur, sadece O vardır diyen kimse ile Allah arasında hiçbir perde yoktur. Cennette kendisiyle beraber oluncaya kadar…” (Tirmizî, Daavat, 87)

  HADİS-2

  Diğer bir rivayet de “Rasûlullah (s.a.v.) "Sübhanallah demek mizanın yarısıdır. Elhamdülillah ise onu doldurmuş olur. Allahuekber demek gök ile yeryüzü arasını doldurur oruç sabrın yarısı temizlikte imanın yarısıdır.” (Müsned: 17571; Tirmizî, Daavat, 87)
  Eklenmiş Resimler Eklenmiş Resimler subhanAllah-yazili-resim.jpg  

 4. Misafir
  Allah razi olsun bilgilendirenlerden

  subhanallah kısaca
  sübhanallah nedir, sübhanallah ne demek?

  1. Cenab-I Hakk'ın mahlukatı ve eserleri karşısında duyulan hayret ve taaccübü ifade etmek için söylenir. Cenab-ı Hakkın zatında, sıfatında ve ef'alinde bütün kusurlardan münezzehiyetini ifade eder.(Sübhanallah ve Elhamdülillah cümleleri Cenab-ı Hakk'ı Celal ve Cemal sıfatlarıyla zımnen tavsif ediyorlar. Celal sıfatını tazammun eden Sübhanallah, abdin ve mahlukun Allah'dan baid olduklarına nazırdır.Cemal sıfatını içine alan Elhamdülillah, Cenab-ı Hakk'ın rahmetiyle abde ve mahlukata karib olduğuna işarettir. Mesela: Biri kurb, diğeri bu'd olmak üzere bize nazır şemsin iki ciheti vardır. Kurb cihetiyle hararet ve ziyayı veriyor. Bu'd cihetiyle, insanların mazarratlarından tahir ve safi kalıyor. Bu itibarla insan, şemse karşı yalnız kabil olabilir, fail ve müessir olamaz.Kezalik, bilateşbih, Cenab-ı Hak rahmetiyle bize karib olduğu cihetle Ona hamdediyoruz. Biz Ondan uzak olduğumuz cihetle Onu tesbih ediyoruz. Binaenaleyh, rahmetiyle kurbüne bakarken hamdet. Ondan baid olduğuna bakarken tesbih et. Fakat her iki makamı karıştırma. Ve her iki nazarı birleştirme ki, hak ve istikamet mültebis olmasın. Lakin iltibas ve mezc olmadığı takdirde her iki makamı ve her iki nazarı hem tebdil, hem cem' edebilirsin. Evet, Sübhanallahi ve bihamdihi her iki makamı cem'eden bir cümledir. M.N.)(Cenab-ı Hakkı şerikten, kusurdan, noksaniyetten, zulümden, acizden, merhametsizlikten, ihtiyaçtan ve aldatmaktan ve kemal ve cemal ve celaline muhalif olan bütün kusurattan takdis ve tenzih etmek manası ile saadet-i ebediyeyi ve celal ve cemal ve kemal ve saltanatının haşmetine medar olan dar-ı ahireti ve ondaki cenneti ihtar edip delalet ve işaret eder. Ş.) (Bak: Bakiyat-ı salihat)

 5. Misafir
  Allah hepinizden razı olsun bilgilendirdiğiniz için. .
  SÜPHANALLAH

 6. Misafir
  Allah(c.c) Razı olsun. Tesbihatlarda dile gelen bu kelime demekki ne Büyük bir mana taşıyormuş . SubhânAllah.

 7. Misafir
  Allah butun muslumanlari cehenem atesinden korusun yarabim

 8. yasemin
  Mum Ve Merhem Olabilmek..
  SubhanAllahh , SubhanAllahhh , SubhanAllahhhh !
  Sayısızcaaa ...
  Allah razı olsunn

 9. Misafir
  Allah razı olsun. Subhanallaaaah

 10. Misafir
  Ben rüku ve secde tesbihlerinin yerine sürekli süphanallah derdim. Anlam olarakta farklı değil aslında ama araştırmak gerekli. Teşekkürler bilgi için.

 11. Misafir
  Subhanallah çok güzel bir site

 12. Misafir

  Reklam


  Subhanallah diyorum o zaman :-) ;-) :-D

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu