+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Dinen yasak olan bir şeyi yapmamaya yemin eden kimse yeminini bozarsa ne gerekir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Dinen yasak olan bir şeyi yapmamaya yemin eden kimse yeminini bozarsa ne gerekir

  Reklam

  Dinen yasak olan bir şeyi yapmamaya yemin eden kimse yeminini bozarsa ne gerekir Mumsema Sigara içmemeye veya dinen yasak olan bir şeyi yapmamaya yemin eden kimse, bu yeminini bozarsa ne yapması gerekir?

  Kur’an’da, verilen sözün yerine getirilmesi hakkında: “Yeminlerinizi koruyunuz” (Mâide, 5/89), “Allah adına yaptığınız ahitleri yerine getirin. Allah’ı kefil tutarak kuvvetlendirdikten sonra yeminlerinizi bozmayın. Şüphesiz ki Allah yaptıklarınızı bilir” (Nahl, 16/91) buyurulmaktadır. Bu itibarla bir Müslüman, ettiği yeminin, verdiği söze Allah’ı şahit kılma anlamına geldiğini bilmeli ve mutlaka yeminine bağlı kalmalıdır. Sigara içmemek ya da dinen yasak olan bir şeyi yapmamak üzere yapılan yemin, bozulduğunda yemin keffâreti gerekir. Ayrıca işlediği günahtan dolayı tevbe ve istiğfar etmelidir. Esasen sigara, yemin edilmese bile kendisinden uzak durulması gereken ve dinen sakıncalı olan maddelerdendir.

 2. 2
  Misafir

  Cevap: Dinen yasak olan bir şeyi yapmamaya yemin eden kimse yeminini bozarsa ne gerekir


  Reklam


  Teşekkürler yardımcı oldunuz

 3. 3
  Misafir
  Ben yemin ettim ve yaparsam allah benim belamı versin dedim kefaret versem olur mu?

 4. 4
  AKA
  Üye
  Allah belamı versin demek yemin değil bela okumaktır. Sen beddua etmişsin.

+ Yorum Gönder