+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Şart olsun ki, sözü yemin yerine geçer mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Şart olsun ki, sözü yemin yerine geçer mi?

  Reklam

  Şart olsun ki, sözü yemin yerine geçer mi? Mumsema “Şart olsun ki, “ sözü yemin yerine geçer mi?

  Dinen yasaklanmayan ve insanlar tarafından yemin oluşu örf haline gelen her söz, yemin sayılır (Aynî, el-Binâye fî şerhi’l-Hidâye, V, 168). “Şart olsun” sözünde de, kullanıldığı yerdeki örfî anlamın ve bu sözü söyleyen kişinin niyetinin önemi büyüktür. Yurdumuzun bazı yörelerinde “Şart olsun.” sözü, genellikle “talak” yani “Karım boş olsun.” anlamında kullanılmaktadır. Böyle yerlerde, bir işi yapmak veya yapmamak için “Şart olsun” diyen kişi, sözünde durmazsa eşi kendisinden bir ric’î talak, yani iddet süresi içinde, yeniden nikahlanmaya gerek olmadan; iddet süresi dolduktan sonra ise, yeniden nikahlanarak evliliklerini devam ettirebilecek boşama şekli ile boşanmış sayılır. Diğer iki nikah bağı ile evlilikleri devam eder. Bu sözü, eğer bir işi yapmak veya yapmamak konusundaki kararlılığını pekiştirmek için, yemin kastı ile söylemişse, yemin hükmündedir. Sözünü yerine getirmezse yemini bozulmuş olur ve yemin keffareti gerekir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 45, 60).

 2. 2
  Misafir

  Cevap: Şart olsun ki, sözü yemin yerine geçer mi?


  Reklam


  Sayenizde öğrenmiş oldum teşekkürler

 3. 3
  Misafir
  Ben bayanım eşim her kavgamızda defol git istemiyorum boşan benden gibilerinden laflar ediyor bende son kavgamızda çok sinirlendim ve şart olsunki bu hafta bitmeden boşanma davası açıcam dedim. Bu sözümün hükmü nedir yerine getirmezsem ne olur

 4. 4
  arifselim
  Yönetici
  Kadının böyle söylemesi talakı etkilemez ve bir şey yapman gerekmez. Ama eşinin bu sözleri söylemesi eğer boşama niyeti ile olursa her seferinde bir talak gitmiş olur. Eşler arasında ise 3 talak hakkı bulunur.

 5. 5
  Misafir
  Eşimin ailesiyle birlikte yaşıyoruz. Eşim komsumuzla kavga etti babası araya girdi eşim ı içeri kattı ve sadece kızdı kötü birşey demedi ama eşim çok sinirliydi annesi yanımıza geldi sakinleştirmek için oğlunu kıvamda 3 den 9 şart olsun ben bu evde durmayacam bu evden ayrilacam dedi yine 3 den 9 a da şart olsun o adamı öldürecek dedi
  Benim sormak istedigim bu 3 den 9 a şart etti iki şey için bu bozulur mu nasıl bozulur nikahimiza bi zarar geldi mı simdi

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  3 9 a şart olsun demek sadece haddi aşan ve asla uygun olmayan bir kelimedir. Bu söz verilir de gereği yapılmazsa bir talak gitmiş olur. Nikahın şakası olmaz hafife alınamaz. Size tavsiyem bir müftülüğe gidin ve onların tavsiyelerine göre hareket edin.

 7. 7
  Misafir
  Esimle aramda sorunlar vardi bana bircok kez 3 ten 9 a sart olsun dedi hepsini hatirlamiyorum ama genellikle alkolluyken soyledi nikahimiz bozulmusmudur ? Bu durumda ne yapmaliyiz?

 8. 8
  arifselim
  Yönetici
  Talak hafife alınamaz. Hatırlamamak da olmaz. Alkollü iken veya sarhoş edici uyuşturucu herhangi bir madde ile talak geçerli olur. Hangi durum ve şartlarda ve tam olarak nasıl olduğunu bilerek cevaplanması için mutlaka bir müftülüğe gidip danışın.

 9. 9
  Misafir
  Eşime(kocama) çok sinirli bir anımda "eğer teyzenin evine gidersen ve teyzenin oğlunun düğününe katılırsan şart olsun seni boşarim"dedim...sizce dini nikahimiz bozulmuş mudur ya da nikah zedelenmiş midir?beni duyduğunda emin değilim belki şart olsun lafini duymamis olabilir de...

 10. 10
  arifselim
  Yönetici
  Kadının kocasına söylediği boşama ile ilgili sözleri geçersizdir. Bunları ancak erkek boşama niyeti ile söylerse her defasında bir talak gitmiş olur. Bu durumda nikahınıza bir zarar gelmez.

+ Yorum Gönder

şart olsun yemin midir

şart olsun demek yemin midir

şart olsun yemini nasıl bozulur

şart olsun ne demek

şart etmek nasıl bozulur

şart olsun demek nikahı bozar mı

şart olsun diyerek yemin etmek