+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden Kiracı, kiraladığı taşınır veya taşınmaz bir malı sahibinin izni olmadan verebilirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Fetva Meclisi
  Moderatör
  Reklam

  Kiracı, kiraladığı taşınır veya taşınmaz bir malı sahibinin izni olmadan verebilirmi

  Reklam

  Kiracı, kiraladığı taşınır veya taşınmaz bir malı sahibinin izni olmadan verebilirmi Mumsema Kiracı, kiraladığı taşınır veya taşınmaz bir malı sahibinin izni olmadan üçüncü bir şahsa kiralayabilir veya kullandırabilir mi?

  Taraflar, kira sözleşmesinde yer alan şartlara uymak zorundadırlar. Buna göre kiraya veren kişi; malını kiraya verirken hangi amaçla kullanılacağını belirlemiş ve üçüncü şahıslara kiraya vermesine izin vermemişse, kiracının bu şartlara uyması gerekir. Ancak kira sözleşmesinde ev, dükkân, depo, nakil aracı gibi taşınır veya taşınmaz malın hangi amaçla kullanılacağı açık bir şekilde belirtilmemişse, kira akdi geçerli olur ve o beldenin örfü esas alınır. Şayet örf, kiracının bunu başka birisine kiraya vermesine ve dilediği gibi kullanmasına imkân tanıyorsa; kiracı, kiraladığı malı bir başkasına kiraya verebileceği gibi, herhangi bir ücret ödemeden kullanmasına da izin verebilir (Mevsılî, el-İhtiyâr, İstanbul, ts. , II, 227-228).

 2. 2
  Misafir

  Yorum: Kiracı, kiraladığı taşınır veya taşınmaz bir malı sahibinin izni olmadan verebilirmi


  Reklam


  Ben 2012 de kanp yeri kiraladim kiraladigim kisi yer sahibinin oluru olmadan bana kiraya verdi yersahibi istemedi bende istemedim ama 50 bin lira vermistim geri alabilirmiyim

 3. 3
  arifselim
  Yönetici
  Aranızda nasıl bir sözleşme vardır bunu bilmek gerekir. Yer sahibi ile kiralayan kimsenin arasındaki anlaşmada önemlidir. Resmi yollardan halletmeniz gerekebilir. Her iki tarafı dinlemeden hüküm vermek mümkün değildir.

+ Yorum Gönder

bir malı sahibine verme

kiracı kiraya verebilir mi