+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. imam
  Üye
  Reklam

  İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları

  Reklam

  İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları Mumsema İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları

  Soru: Astım hastaları oruçluyken sprey kullanabilir mi?
  Cevap: Kullanır. Oruç bozulmaz.

  Soru: Kocasından bıkan kadın üç güne kadar ölürsen bir kurban keseceğim dese ve kocası da üç gün sonra ölse ne gerekir.
  Cevap: Hem kurban hem tevbe gerekir.

  Soru: Eşim kadın doğum uzmanına muayene oldu. Bundan sonra gusül abdesti almadan namaz kılabilir mi, mezar ziyaret edebilir mi?
  Cevap: Hanımların jinekolojik muayene olması guslü gerektiren bir durum değildir. Dolayısı ile bu muayeneden sonra normal abdest alarak namaz kılıp, mezar ziyareti yapar.

  Soru: Tilavet secdesi namazda okunursa nasıl yapılması gerekir?
  Cevap: Secde ayeti namazda okunursa tilavet secdesinin namazda yapılması gerekir. Secde ayetinden sonra Kur`an okumaya devam edecekse, secde ayetini okuyunca hemen tilavet secdesini yapar ve tekrar ayağa kalkarak okumaya devam eder. Eğer secde ayetinden sonra okumaya devam etmeyecek ise bir iki en çok üç ayet daha okuyup rüku ve secdeye varır, ayrıca tilavet secdesi yapmaz.

  Soru: Eşimle umreye gitmek istiyoruz. Nakit paramız yeterli değil. Ödemesi taksitlendirilmiş bir şekilde umreye gitsek olur mu?
  Cevap: Umre farz bir ibadet değildir. Faizli olmayan bir borçlanma ile de gidebilirsiniz fakat en güzeli biraz beklemeyi göze alıp paranızı denkleştirdiğinizde umreye gitmenizdir.

 2. Misafir

  Cevap: İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları


  Reklam


  Gece sahurda birseyler yedim ama bebegim var emziriyorum aşırı kansizlikta var oruc tuttum ama sabah zorlancagimi fark ettim niyette kararszdm birseyler yesem 61 olurmu

 3. arifselim
  Yönetici
  Bu durumda orucunu bozabilirsin. Sana sadece bir gün kaza etmek gerekir. Kefarete gerek yoktur.

 4. Misafir
  Anneye kız evlatmi yoksa erkek evlatmi bakmak zorundadır

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Anneye hem erkek hem kız ikisi bakmak zorundadır ama erkek önceliklidir

+ Yorum Gönder