+ Yorum Gönder
Soru - Cevap İslamiyet ve Diğer Soru ve Cevapları Kategorisinden İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. imam
  Üye
  Reklam

  İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları

  Reklam

  İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları Mumsema İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları

  Soru: Astım hastaları oruçluyken sprey kullanabilir mi?
  Cevap: Kullanır. Oruç bozulmaz.

  Soru: Kocasından bıkan kadın üç güne kadar ölürsen bir kurban keseceğim dese ve kocası da üç gün sonra ölse ne gerekir.
  Cevap: Hem kurban hem tevbe gerekir.

  Soru: Eşim kadın doğum uzmanına muayene oldu. Bundan sonra gusül abdesti almadan namaz kılabilir mi, mezar ziyaret edebilir mi?
  Cevap: Hanımların jinekolojik muayene olması guslü gerektiren bir durum değildir. Dolayısı ile bu muayeneden sonra normal abdest alarak namaz kılıp, mezar ziyareti yapar.

  Soru: Tilavet secdesi namazda okunursa nasıl yapılması gerekir?
  Cevap: Secde ayeti namazda okunursa tilavet secdesinin namazda yapılması gerekir. Secde ayetinden sonra Kur`an okumaya devam edecekse, secde ayetini okuyunca hemen tilavet secdesini yapar ve tekrar ayağa kalkarak okumaya devam eder. Eğer secde ayetinden sonra okumaya devam etmeyecek ise bir iki en çok üç ayet daha okuyup rüku ve secdeye varır, ayrıca tilavet secdesi yapmaz.

  Soru: Eşimle umreye gitmek istiyoruz. Nakit paramız yeterli değil. Ödemesi taksitlendirilmiş bir şekilde umreye gitsek olur mu?
  Cevap: Umre farz bir ibadet değildir. Faizli olmayan bir borçlanma ile de gidebilirsiniz fakat en güzeli biraz beklemeyi göze alıp paranızı denkleştirdiğinizde umreye gitmenizdir.

 2. Misafir

  Cevap: İstanbul Müftülüğüne Gelen Güncel Dini Sorular ve Cevapları


  Reklam


  Gece sahurda birseyler yedim ama bebegim var emziriyorum aşırı kansizlikta var oruc tuttum ama sabah zorlancagimi fark ettim niyette kararszdm birseyler yesem 61 olurmu

 3. arifselim
  Yönetici
  Bu durumda orucunu bozabilirsin. Sana sadece bir gün kaza etmek gerekir. Kefarete gerek yoktur.

 4. Misafir
  - Anneye kız evlatmi yoksa erkek evlatmi bakmak zorundadır


  - Ben kışın çorap la yatıyorum acaba günah mı etrafimdakiler rizkin olmaz diyorlar acaba ne kadar dogru

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Anneye hem erkek hem kız ikisi bakmak zorundadır ama erkek önceliklidir

 6. arifselim
  Yönetici
  Çorapla yatmanın dinen bir günahı yada sakıncası yoktur. Önemli olan temiz olmasına dikkat etmektir. Sağlık yönünden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu konuda bir yasak söz konusu değildir.

 7. Misafir
  Evli bi adam bir başkasına aşık oluyor ve imam nikahıyla evlenmek istiyor (karısının haberi olmadan). Diğer kadınla evliliğini de sadece imam nikahındaki şahitler bilecek ve herkesten saklayacak.. Bu nikah Allahın önünde geçerli olur mu? Geçerli olması için nasıl bir yol izlenmeli?

 8. arifselim
  Yönetici
  Böyle bir nikah geçerli değildir. Çünkü şahitlerin şahitliği geçerli olması için bunu asla hiç bir şekilde gizlememeleri gerekir. Halbuki bu durumda zaten bu gizlilik üzerine kurulmuştur ve bu nikah geçerli olmaz.

 9. Misafir
  Hayırlı günler, Ben otuz yıl önce biriyle nişanlanmıştım, 4 yıl kadar bir süre nişanlı kalmamız gerektiği için şahitler huzurunda dini nikah yapıldı. Bir kaç ay sonra ayrıldık. Ama boşanma olmadı, ikimizde farklı hayatlar kurduk, o evlendi, ben evlendim, ve yıllar sonra ayrıldığım nişanlım bana ulaştı ve beni boşamadığı için dini evliliğimizin devam ettiğini öğrendiğini söyledi. Öğrenmek istediğim nikah gerçekten geçerlimi hala, ve ben eşimlede dini nikah yapmıştım bu nikah geçerli sayılmadımı, eşimle ayrıldık, iki çocuğum var, dini yönden çocuklarımla ve eski geçirmiş olduğum evliliğimde nasıl bir günaha girdim. Bilgilendirirseniz memnun olurum,. Ayrıca eski dini nikah kıydığım nişanlım, boşanmamız gerektiğini, dini yönden eş sayıldığımız için hak ve sorumluluğun var üzerimde diyor, doğrumudur.

 10. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Allah sizi affetsin.
  Dileğimiz o ki cahillikten dolayı dini hükümleri bilmeden iş yaptığınız için Allah sizi sorumlu tutmaz.
  Bu konuda fetva vermeyiz bir müftünün yanına gidin ve durumu anlatın

  Not:
  30 yıldır sözde nişanlınız gerçekte eşiniz madem biliyordu neden evli olduğunuz halde kendi karısı olduğunuz halde başkasıyla olmanıza razı oldu!!
  Bu adam samimi değil


 11. Misafir
  Kuranda euzübillahimineşşeytanirracim kelamını geçtiği sure veya ayet varmıdır

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Kuranı kerimde farklı kelimelerle bu manada geçmektedir. Ancak tam olarak euzu cümlesi hadisi şeriflerde geçer.

  Euzü:
  Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim

  Euzünun anlamı:
  Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım.

+ Yorum Gönder