Anketimiz: neden hata söylenince tepki verilir?

Katılımcı sayısı
67. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • cehalet

  15 22.39%
 • inat

  3 4.48%
 • kibir

  8 11.94%
 • gurur

  11 16.42%
 • hiçbiri

  0 0%
 • hepsi

  27 40.30%
 • diğer

  3 4.48%


+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 34
Sohbet Konuları ve Anketler Kategorisinden Bir insana hatasını söyleyince neden kızar/karşı gelir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. menzil_guller
  Ya Hayy
  Reklam

  --->: Bir insana hatasını söyleyince neden kızar/karşı gelir?

  Reklam  --->: Bir insana hatasını söyleyince neden kızar/karşı gelir? ile ilgili yazı Yudumla.com
  Arkadaşın hayırlısı hakkı unuttuğunda hakkı hatırlatandır.hatırlatan kişinin nasıl ne niyetle ikaz ettiğide çok önemli.genelde eleştiriye açık bir toplum değiliz.yada eleştirirken karşımızdaki kardeşimizin duygularını düşünmeden toplum içinde eleştiriyoruz.yinede her şey islamın emirlerini tam yaşamamaktan kaynaklanıyor.Resulullah Efendimiz ne güzel buyurmuş:" bir mü'min kardeşinin ayıbını gizleyen kişinin ayıbını Allah'da gizler."yine Rasulullah efendimiz bir sahabenin hatasını gördüğünde onu topum içinde şahsına değil topluma söylermiş.ne kadar güzel bir dinin mensuplarıyız Elhamdülillah.dilimize sahip olmak çok zor gibi görünsede kişi kendisini kontrol altına almalıdır..hatasız olmak mümkün değildir. önemli olan ikaz edildiğinde o hatayı bir daha yapmamaya çalışmaktır.Mü'min girdiği bir delikten ikinci kez girmez..

 2. hande82
  Rabbena lâ tüziğ kulûbenâ

  Cevap: Bir insana hatasını söyleyince neden kızar/karşı gelir?


  Reklam


  ben hatamı söylediklerinde nedense hiç kızmam, aksine çok da hoşuma gider, büyük hatalarımda olmadı çok şükür, inşALLAH bundan sonra da olmaz..
  kimseye hatasını da söylemem zaten, maalesef kibir ve gururlular çok çevremizde kabullenilmiyor..

 3. Mürid74
  Devamlı Üye
  Ben genelikle bana yapilan elestiriyi anlamadan tepki verir ve sonra tek basima kaldigim zaman bu elestirinin nedenini ve dogruluk payini anlamaya calisirim. Cogu kez hatali cikar ve o kisiden sonradan gönlünü alip hatali oldugumu dile getiririm.
  Böyle elestirilere genelikle gururuma yediremedigim icin karsi cikarim.


  Allah (c.c.) yardimcimiz olsun!!!

 4. Hud112
  Kâria.! Nedir Kâria?!
  Olumlu eleştirilere verilen tepkiler nefis kaynaklıdır. Çünkü nefs sürekli kötülüğü emretmektedir. Buna rağmen nefsi öldürmek muhaldir. Yoğun antremanlarla ıslah edilebilir, dizginlenebilir. Vesselam.

 5. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...
  savunma mekanizması.. insan her durumda ben haklıyım, ben demiştim, ben bilmiştim vs demeyi seviyor malesef. buda hatası yüzüne vurulduğunda savunmaya geçmesine neden oluyor zannımca.nefisler altta kalmayı sanırım kabul edemiyor..

 6. BEYAZ_gul
  yasam
  Yani bence gurur ama benim bir hatami bana soylediklerinde ben kizmam ayrica hatali oldugumu soylediginden dolayi tsk.ederim bence her insan icin gecerligi degil ama cogu boyledir hemen kizarlar

 7. @_gül_@
  Devamlı Üye
  çünkü kendi kendine bunu itiraf etmekten hoşlanmaz,başkası söyleyincede gururuna yediremez.

 8. azra
  Devamlı Üye
  kibir gurur diyorum

+ Yorum Gönder
4. Sayfa BirinciBirinci ... 34
insana hatasini soylemek,  bir kisi neden hemen kendini savunmaya gecer,  insanların hatalarını söylemek