+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Sohbet Konuları ve Anketler Kategorisinden Bulunduğunuz cemaat'te liderinizi yaptığı yanşılardan dolayı eleştirdiniz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...
  Reklam

  Bulunduğunuz cemaat'te liderinizi yaptığı yanşılardan dolayı eleştirdiniz mi?

  Reklam

  Bulunduğunuz cemaat'te liderinizi yaptığı yanşılardan dolayı eleştirdiniz mi? Mumsema Bulunduğunuz cemaat'lerde liderinizi yaptıkları yanşılardan dolayı eleştirdiniz mi?

  genelde kimse ayranım ekşidir demez ama... bakalım
  kendi cemaatimiz dışında bir lider eleştirildi mi aslan kesiliyoruz/hatalarını görmüyoruz maalesef. bunu senelerdir gördüm şahid oldum hem nette hemde dışarda.
  isim vermeden ve ima etmeden sadece düşüncenizi yazarsanız sevinirim.
  son bir soru: lideriniz bir konuda sünnete uymadı ne yaprsınız?

 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Bulunduğunuz cemaat'te liderinizi yaptığı yanşılardan dolayı eleştirdiniz mi?


  Reklam


  1. Bir cemaate bağlı değilim. Bir çok cemaati de gezdim ama bağlı kalmadım. Olsaydı da eleştirirdim.

  2. Sünnete uymadı ise beni ilgilendirmez ben sünnet neyi gösteriyorsa onu yaparım. Ama sünneti reddediyorsa o zaman arkasında namaza bile durmam...

 3. ezdli cündep
  Devamlı Üye
  Es selamu aleykum....
  .
  Bulunduğunuz cemaat'lerde liderinizi yaptıkları yanşılardan dolayı eleştirdiniz mi?
  ....Hiç bir cemaata bağlı değilim aksine ülkemizdeki bildiğim bütün cemaatlere karşıyım ehli sünnet inancında bütün alimleri kendime lider olarak görürüm örnek ibnul kayyumu çok severim bir iki görüşünde hata ettiğini belirtir ve hatalı görüşünü almam
  her alimin sözleri alınır atılır rasulullah (s.av) sözü sabittir İmam azamın İmam ahmedin İmam şafinin İmam malikin benim görüşüme karşılık nebiden söz getiren benim görüşümü duvara çarpsın ayağının altına alsın benim görüşümü brakıp nebininkini alsın diye sözle işitmişizdir peki bunların arkasından gittiğini söyleyen günümüz cemaat mensupları neden bu dört imamın bu sözlerine kulak vermezlerde köür körüne liderlerini taklid ederler....  ..
  son bir soru: lideriniz bir konuda sünnete uymadı ne yaprsınız?
  ....uyarır hata ettiğini bidirir o sözünden beri olurum hatalarını kabul etmem akidelerinde bozukluk olduğunu anlarsam onları terk ederim çünkü
  hata ile akidesizlik arasında cennet ile cehennem kadar fark vardır böylesi konularda o kadar doluumki yazmaya başladımmı bitirmek bilemiyorum..

  .ALLAH(cc) sizden razı olsun böyle bir konu açtığınız için vesselam veddua...


 4. safa merve
  Devamlı Üye
  Hiç bir cemaata bağlı değilim Lakin bağlı olsaydım hata gördüğüm zaman uyarırdım dikkate alınmadığı takdirdede o cemaatten ayrılırdım.Maalesef görüyoıruz duyuyoruz çok cemaatlerin söyledikleriyle uyguladıkları aynı şeyler değil.Konuyu açtığınız için teşekkür ederim arkadaşım Allah-a Emanet olasın.

 5. Leyli Rana
  Devamlı Üye
  Allahü teâlânın rahmeti cemaat üzerinedir. Şeytan, müslümanların cemaatine katılmayıp muhâlefet eden kimse ile beraberdir.

  Kaynak/Râvi: D.Kulub  لن تجتمع أمتي على ضلالة أبدا فعليكم بالجماعة وإن يد الله على الجماعة

  (طب عن ابن عمر)

  Tercümesi:

  İbn Ömer (ra)den peygamberimizin şöyle dediği rivayet edilmiştir:
  Ümmetim dalalet üzerine asla toplanmaz. Öyleyse cemaatin yanında olun. Muhakkak ki, Allah'ın (yardım) eli cemaatle beraberdir.
  (Kenzül Ummal.c.1. Hn. 1029)  evet bir cemaate bagliyim söyle ki bir cemaatde hizmet vermekdeyim, tabiki elesdirdigimiz konular oluyor dilede getiriyoruz.insan ne kadar bir cemaate bagli olursa olsun, liderinin Kuran ve Sünnetin yolundan ayrildigi an farkina varacak kadar kendi aklini kullanmalidir


  soru icin Allah razi olsun


 6. uhutgunesi
  Devamlı Üye
  Bir zamanlar farz ihlali yapılmasına göz yuman bir cemaatten ayrıldım. Efendimiz (sav) dışında kalan herkes eleştirilebilir diye düşünüyorum.Neticede onlarda insan hata yapabilirler,fakat onların hatadan daha çabuk dönme ihtimalleri yüksek deniyor artık bilmiyorum.

 7. naqshi
  Devamlı Üye
  kuran bize emr-i bil-ma'ruf, nehy-i ani'l-münker diye bir şey emretmiş babam olsa uyarırım allahtan başkasından korkum olmadığı için cemaattenmi atacak uyardğım için benle görüşmeycekmi varsın olsun ne önemi var hatasını kabul etmeyen bir insanlar görüşmenin

 8. Hoca
  erimeye devam...
  Masum olan tek insan Peygamberlerdir. Peygamberlerin dışında tüm insanlar yoldan çıkma ihtimali var. özetle: ölçümüz Kur'an ve Sünnettir, bu iki kaynağa uyduğu sürece bir lider takip edilir.
  bu güzel ve isabetli cevaplarınız için teşekkür ederim. Allah (cc) bizi ve bağlı olduğumuz önderlerimizi Kitap ve Sünnetten ayırmasın. amin

  daha katılım bekliyorum değerli fikirlerinizden istifade edelim

 9. mfa
  Devamlı Üye
  "Müslüman" cemaatindeyim elhamdülillah
  İlk önce şunu belirteyim, Hadisler ile sabittir ki cemaat içerisinde olmak gerekir, hepimiz biliyoruz ki sahabe efendilerimiz de "bir" cemaattiler..Tek cemaat, mü'minler topluluğu yani..
  Asıl soruya vakıf olan anlamda, bir cemaate bağlı değilim, ama bir kaç cemaat ortamında bulundum.. Bunun yanında da bir çok cemaati (o kadar çok ki ) de sanal veya zahiri olarak takip etmeye çalışıyorum.. Haddim olduğunu düşündüğüm konularda tabi ki eleştiriyorum yerine ve zamanına göre, ama dediğim gibi ilk önce haddim mi değil mi bu soruya cevap arıyorum..
  Siz de belirtmişsiniz "mum" abi
  ölçümüz Kur'an ve Sünnettir,
  elhamdülillah...
  bu iki kaynağa uyduğu sürece bir lider takip edilir.

  net cevabın bulunmadığı bir şüphe varsa, takdir edersiniz ki şüphe veren şeyden uzak durmak lazımdır..ama eminseniz HAK olduğundan, ne mutlu ALLAH ın adını anmak üzere, İslam'ı yaymak üzere toplananlara...


  vesselam..

 10. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye
  Rabbim İslam’ın bütün fertlerini, bütün ümmet-i Muhammedi bir vücut eylesin, bir cemaat eylesin, bir topluluk eylesin de insanlık yeniden saadete kansın, adalete kansın.

  Alıntı Leyli Rana Nickli Üyeden Alıntı
  liderinin Kuran ve Sünnetin yolundan ayrildigi an farkina varacak kadar kendi aklini kullanmalidir


 11. Hoca
  erimeye devam...
  teşekkür ederim. Allah (cc) razı olsun.

 12. BiLaL HaTTaB
  DeLi MoLLa

  Reklam


  Bulunduğunuz cemaat'te liderinizi yaptığı yanşılardan dolayı eleştirdiniz mi?
  Evet...

  Ve dışlanıp sapık ilan edildim...

  Artık free'yim..

  son bir soru: lideriniz bir konuda sünnete uymadı ne yaprsınız?
  Bunun için tabi ki, evvela Sünnet bilgisine sahip olmak gerekiyor. Şeyhimin/hocamın kafama takılan görüşünü alır, eve gelir; muhtelif tefsir ve hadis kitaplarından onunla ilgili döküman toplar; akabinde -bilhassa hadis İmam'larının- o konuyla ilgili beyanlarına bakar ve bu -belki yorucu- çalışmadan sonra, Sünnet'e en muvafık olanını seçer/kabul ederim.

  Hocam da allâme-i cihanmış farketmez; şayet hatada ise, o konuda tabi olmam...

  Allah(cc) razı olsun konu için. Güzel ve inşAllah faydalı olabilecek bir konu.

  vesselam...

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu