+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Sohbet Konuları ve Anketler Kategorisinden Bulunduğunuz ortamda gıybet edilince, gıybet edenlere tepki verirmisiniz? Yoksa dinler/susarısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nurya
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: Bulunduğunuz ortamda gıybet edilince, gıybet edenlere tepki verirmisiniz? Yoksa dinler/susarısınız?

  Reklam  Cevap: Bulunduğunuz ortamda gıybet edilince, gıybet edenlere tepki verirmisiniz? Yoksa dinler/susarısınız? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Bulunduğunuz ortamda gıybet edilince, gıybet edenlere tepki verirmisiniz? Yoksa dinler/susarısınız?
  gıybet yaptığını söylerim anlamazsa ortamı terk ederim

 2. what
  Emekli

  Cevap: Bulunduğunuz ortamda gıybet edilince, gıybet edenlere tepki verirmisiniz? Yoksa dinler/susarısınız?


  Reklam


  Doğrusunu söylemek gerekirse çok önemli bir konu ise dinlerim.Çünkü tanımadığım iyi bildiğim biri hakkında gerçekleri öğrenirsem belki yanlışa düşmemiş ve kendimi kurtarmış olurum.Bu yüzden arkadaşlarıma çevrelerini ve insanları tanımaları için bende anlatırım.Dostlarımın kötü insanları tanıması gerektiğini düşünüyorum.Ve en önemlisi kendim görüp yaşadığımı abartısız doğru şekilde anlatırım.Eğer günah ise yapacak birşeyim yok,hayat şartları bunu gerektiriyor.

 3. Araştırmacı_
  Emekli
  Uyarabileceğim kişilere tepki verip uyarıyorum,öyle bi kişi değilse dinlememeye çalışırım

 4. ravza 2
  ALLAH C.C garip bir kulu
  Hiç tereddütsüz tepki veririm bayanlar birazcık gıybeti seviyoruz galiba benimde tepkim devamlı

 5. mustafaocak61
  Kabristana Üye
  Yerine göre uyarıyorum. Yerine göre tiskiniyorum!

 6. Ferhat1991
  Emekli
  umrumda olmaz

 7. kadd24
  Üye
  yanımda gıybet yapıldığı zaman bu kıssayı anlatır ve gıybet yapanları sustururum

  Bir gün oruçlu iken Şah Veliyullah Dihlevi Hazretlerinin bulunduğu bir dost meclisinde, zamanın Hindistan Sultanı hakkında konuşmalar olur; sultanla ilgili gıybet yapılır ve bazı kimseler onu çekiştirirler.
  Konuşulanları dinlerken bir ara Dihlevi hazretleri:
  -"Eyvah orucum bozuldu" der.
  Yanındakilerden birisi:-"Ama efendim, gıybeti yapan siz değilsiniz ki," deyince;
  Hz. Dihlevi:
  -"Gıybeti yapan da dinleyen de ortaktır." Hadis-i Şerifi ile karşılık verir.

 8. pinhani
  Üye
  Dinimiz islam elinle koymadigini almamayi gözünle görmediğini söylememeyi icap ettirir.Ayrica her bildigini soyleme ama her soylediğini bil diye bir deyişte vardir.Velhasil gıybet dinimizde günah sayilmistir Gazali derki"namertliği görüp susanda namerttir"bu nedenle susmak onaylamak kabul etmektir,bu gibi bir durumda susmak yada bulunulan ortami terketmek yerine yapilanin hata ve günah olduğunu uygun bir dille anlatmak bana daha uygun düser.

 9. kalbimesruk
  Üye
  YA aslında sevmem yeri geldiğinde sustururum yada gıymetin etmemelerini iyi bişey olmadığını anlatırım..

 10. MaxiMilyan
  SÜPER EDİTÖR
  Giybet yapan kişiye önce giybet nedir anlatılmalı bence, sonra ne gibi zararları olduğunu açıklanmalı, nekadar büyük günah olduğunu hadislerle ayetlerle açıklayarak nasihat edilmeli..
  Herkes ortamı terkederim diyor evine ekmek götürmek için çalışan insanlar ne yapmalı..


 11. kadirnrwm
  Emekli
  selamün aleyküm,
  Giybet yapilmayan ortam yok nerde ise malesef.Kadinlar yada erkekler Mevlut gibi Mübarek toplantilar bitiminin arkasindan cogunlukla dedikodunun alasi oluyo.Ben bunu almanyadan biliyorum.Mevluta gidilen evde genelikle gelen misafirler evsahibin temiz mi pismi olduguna bakarlar.Esyalari iyimi kirikmi ve getirdigi yemekler yeterlimi.Yani Mevlut sadece kendilerini kandirmak olur.Yaradanin herseyi bildigini bilmezler sanki.Inanin abartmiyorum.Malesef yillarca Kurani kerim okuyan insanlarimiz fatiha süresinin ne anlamda yani yaradan ne söylüyor anlamiyor.Peygamber efendimis sav gelen ilk ayet hangisidir bilmezler.Ben dogru bir insanim demiyorum cok bilgi sahibi bir kisiyim de demiyorum.Ben Kurani Kerim okumaya rabbimin yardimi ile ike senedir okuyorum.Kimi sohbetlerde islam üstüne kousmak istiyorum ve yillarca Kuran okuyan insanlara soruyorum ve malesefki yillarca sadece anlamadan okuduklarini anliyorum.Kurani kerimin Türkce meali hic bir zaman rabbimin indirdigi arapca olan kuranla bire bir degildir.ama türkce mealini okursa insan benim düsüncem hic olmasa yasin de ne yaziyo fatiha da ne yaziyo bakara süresinde ne yaziyo biraz olsun anliyo.Benim demek istedigim bir almanin eline bir türkce kitab verin ve bu alman yillarca okusun hic anlamadan bir anlami olurmu.Arapca okumanin sevabi vardir elbette ama birazda ne yaziyor diye birazda olsa ögrenmek istesek iyi olmazmi

 12. zxczxczxc
  Emekli

  Reklam


  Elbet uyarırım. Ama ortamı pek terk edemem. Çünkü genelde sınıf ortamında vs. oluyor. Ve galiba farkında olmadan bede yapıyorum

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu